Parapiyasasi.net
2 Kripto Para Yasası Manşetlerde: Bu Altcoinler Var!
Yazar: -03 Şubat 2023
13

1 qwtAGH3mCzIWe1J2JU E0w

Hindistan ve İngiltere’den kripto para piyasasına yönelik yeni kurallar, düzenlemelerin “riskleri azalttığı” konusunu vurguluyor. Bilhassa İngiltere, FTX’in çöküşü de dahil olmak üzere kripto alanını sarsan birkaç yüksek profilli iflasın akabinde yükünü artırıyor.

Hindistan Hükümeti, ödenmeyen kripto para vergileri için ceza uygulayacak

Hindistan, kaynağında kesilen kripto vergisinin (TDS) ödenmemesi de dahil olmak üzere yeni kripto vergi cezaları getirdi. Son durumda, kripto geliri %30’da vergilendirilirken, TDS %1’de kalıyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, “Kripto ekosistemini düzenlemek için ortak bir yaklaşım” gereksinimini vurgulayan bu yılki Ekonomik Anketi sunmasından bir gün sonra, Çarşamba günü Birlik Bütçesi 2023’ü parlamentoda sundu. Hindistan kripto topluluğunu hayal kırıklığına uğratacak biçimde, Bütçe konuşması sırasında kriptodan hiç bahsetmedi. Konuşmasının akabinde, birçok Hintli kripto savunucusu görüşlerini lisana getirmek için Twitter’a gitti. Bilhassa, yerli borsa Coindcx’in kurucu ortağı Neeraj Khandelwal, bu atağın ülke için dezavantajlı olabileceğinden bahsetti.

image 3

Hindistan kripto borsası Unocoin’in CEO’su Sathvik Vishwanath şunları yazdı: “Bu sefer Bütçe Oturumunda kripto yahut Blockchain’den bahsedilmedi. %1 TDS açıklamasının üzerinden bir yıl geçti ve hepimiz dalı etkileyeceğini düşündük. Artık canlandırıcı değişikliklere gereksinimimiz var.”

Kripto borsası Wazirx’in lider yardımcısı Rajagopal Menon, “Hindistan Birliği Bütçesi 2023, mevcut kripto vergilerinde hiçbir değişiklik yapmadı ve Hintli kripto şirketlerini yarı yolda bıraktı. Daldaki ilerlemeyi engelleyen yüksek vergiler ve sağlam bir düzenleyici çerçevenin olmaması nedeniyle devam eden bir belirsizlik var.”

Hindistan Hükümeti kripto vergi cezaları getiriyor

Maliye bakanı Bütçe konuşmasında kriptodan bahsetmese de, Maliye Yasasının kripto TDS için geçerli olan Gelir Vergisi Yasasında bir değişiklik içerdiği bildiriliyor. Kripto vergi şirketi Koinx, Twitter’da kripto TDS’nin düşülmemesi yahut ödenmemesinin cezasının, ortak bir komite üyesi tarafından uygulanacak ödenmemiş TDS’ye eşit bir meblağ içerdiğini ve geç ödemeler için yıllık %15 faiz uygulanacağını belirtti. India Today’e nazaran, kripto süreçlerinde TDS’yi ödememek, birini yedi yıla kadar mahpus cezasına çarptırabilir.

İngiltere ‘katı’ kripto kuralları getirmeyi planladığını açıkladı

Başka bir yerde, İngiliz Hükümeti, müşterilerini müdafaaya ve iktisadını büyütmeye çalışırken çeşitli kripto faaliyetlerini “katı bir biçimde düzenlemek” için planlarını açıkladı. Önümüzdeki üç ay içinde, İngiliz makamları, klâsik finans üzere kripto paraları yönetmek için tasarlanan yeni düzenleyici teklifler hakkında halkın geri bildirimlerini kabul edecek.

Londra’daki yürütme gücü, kripto piyasası için İngiltere’nin klasik finans dalı düzenlemeleriyle dengeli olacak yeni kurallarını duyurdu. Şu anda düzenlemeler için kamuoyundan görüş bekleniyor. Aşağıdaki evrak, ilerideki istişare çalışmalarına genel bir bakış sunmaktadır. Göze çarpan bir unsur, stablecoin’lerin de katı düzenlemelere tabi olabileceğini gösteriyor. Şu anda, bu alanda faaliyet gösteren şirketler ve stablecoin’lerden en büyükleri şu biçimde:

  1. Tether (USDT)
  2. USD Coin (USDC)
  3. Binance USD (BUSD)
  4. TrueUSD (TUSD)
  5. TerraUSD (USDTC)
  6. Dai (DAI)
  7. Frax (FRAX)
  8. Ampleforth (AMPL)
  9. USDD (USDD) – Tron Blockchain
  10. USDN (USDN) – Near Protocol
graph 760x428 1

İngiliz hükümeti ayrıyeten düzenleme yaklaşımının “kripto teknolojilerinin avantajlarından yararlanırken en kıymetli riskleri azalttığı” konusunda ısrar etti. Yetkililer, kripto piyasasının genişlemesi, kar sağlaması ve istihdam yaratması üzere olumlu istikametlerini de vurguladı. Hazine İktisat Bakanı Andrew Griffith şunları kaydetti:

Ekonomiyi büyütme ve teknolojik değişim ve yeniliği sağlama taahhüdümüze sadık kalıyoruz – buna kripto para teknolojisi de dahildir. Fakat bu yeni teknolojiyi benimseyen tüketicileri de korumalıyız.

Kripto para borsaları ve kredi platformları düzenlemede başrolde

Taslak kurallar, kripto borsalarının “adil ve sağlam standartlara sahip olmasını” sağlamayı amaçlıyor. Çarşamba günü yapılan bir duyuruda “kabul ve açıklama dokümanları için detaylı içerik ihtiyaçlarının tanımlanmasından” sorumlu olacaklar. Yetkililer ayrıyeten kripto süreçlerini kolaylaştıran ve depolayan ortacılar için kuralları katılaştırmak istediklerini belirttiler. Bunun kripto kredi sistemi için “dünyada birinci düzenleme” kurulmasına yardımcı olacağına inanıyorlar.

Düzenleme, FTX’in çöküşü de dahil birkaç yüksek profilli iflasın akabinde geldi. İngiliz hükümeti daha evvel piyasa suiistimallerini önleyecek düzenlemeleri kabul etmeyi planladığını söylemişti. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, son vakitlerde en katı uygulamalardan biri Hong Kong’dan geldi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar