Parapiyasasi.net
2 Uzman: Sıradaki Kripto Para Patlaması Bu Tarihte!
Yazar: -12 Şubat 2023
8

163878349665c6d1da131638783496

Ekonomist ve kripto traderı Alex Krüger, Bitcoin ve Ethereum’un daha fazla aşağı istikametli potansiyele sahip olabileceğini, fakat yeni bir kripto para rallisinin neredeyse göründüğünü söylüyor. Pantera CEO’su Dan Morehead de Bitcoin ve altcoin düşüşlerinin geride kaldığını ileri sürüyor.

Bir sonraki kripto para rallisi ne vakit başlayacak?

Alex Krüger, kripto piyasalarındaki düşüşün, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Kraken’in staking hizmetlerini kapatmasına makul bir karşılık olduğunu söylüyor. Lakin, kripto piyasalarının en erken önümüzdeki birkaç gün içinde toparlanabileceğini iddia ediyor. Bu ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bir sonraki boğa koşusunun ya TÜFE ile ya da ay sonunda başlayacak. BTC ve ETH’nin hala aşılması gereken yuvarlak düzeyleri var. Piyasa gerilimi de yok. Bunu sağlıklı bir geri çekilme olarak görmek lazım. Sadece TÜFE %0,2 oranında artarsa ​​tam ayı piyasası olur.

1294507650 yn cryptoboom 009

SEC’in staking hizmetlerine yönelik hareketleri ne manaya geliyor?

ABD enflasyonunun vakit içindeki değişim oranını takip eden TÜFE’nin 14 Şubat’ta açıklanması planlanıyor. Traderlar yeni bilgileri Federal Reserve’in enflasyonla gayret gayretlerindeki bir sonraki atağının bir göstergesi olarak gördüğü için yakından izlenen bir ölçü. Konsensüs beklentisinin altında bir TÜFE verisi, Fed’i agresif faiz artırımlarını durdurmayı düşünmeye sevk edebileceği için ekseriyetle yükseliş sinyali olarak görülüyor. Krüger ayrıyeten SEC’in staking hizmetleri için muhtemelen Coinbase’in peşine düşeceğini iddia ediyor. Bu mevzuda ise şunları söylüyor:

SEC mutlaka Coinbase’in peşine düştüğü için o denli düşünmeyin. Artık TÜFE öncesi belirsizliğe giriyoruz. O vakte kadar bana nazaran bir artısı yok. Önümüzdeki iki haftayı toplayın. Sonra, biz aya gideceğiz.

Krüger’e nazaran SEC’in ABD kripto borsalarına yönelik aksiyonları daha sonra bölüm üzerinde olumlu bir tesir yaratabilir. Ekonomist, sonrası için olumlu anlatımın, ABD borsalarının/saklayıcılarının staking hizmetleri sunmasını yasaklamanın, staking’i off-chain yahut yurt dışına ittiğini söylüyor. Krüger, değerlendirmesine şu istikamette devam ediyor:

ETH artık merkezi değil ve ABD düzenleyicilerinin denetimi altında değil. Merkezi olmayan ETH, daha uygun ETH’dir. Bu dönüşün birkaç hafta içinde başlayacak… Çin’in Bitcoin’i yasaklaması (son kez!) ve anlatı yorumcularının bunu ‘Bu Bitcoin için yeterli zira artık madencilik ABD yerine ABD’de yoğunlaşacak’ haline getirmesine benziyor.

kripto para 6PMF cover.jpg

“Bitcoin esasen bir sonraki boğa piyasası döngüsünde”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin fiyat hareketi Ocak ayında %40 kazandıktan sonra biraz geri çekildi. Birtakım piyasa iştirakçileri ise hala kripto varlıklarında yeni makro düşüşlerin olması gerektiğinde ısrar ediyor. Bu türlü bir senaryonun zamanlaması değişiklik gösterse de, piyasanın nasıl toparlanacağı konusunda fikir birliği yok. Fakat Pantera CEO’su Dan Morehead için, kriptoda yükseliş eğilimini aksine çevirme vakti çoktan geldi. Morehead, şu yorumu paylaşıyor:

Pantera on yıllık Bitcoin döngülerinden geçti ve ben 35 yıllık benzeri döngülerden trade yaptım. Faiz oranına hassas varlık sınıflarında ne olursa olsun, Blockchain varlıklarının tabanları gördüğüne ve bir sonraki boğa piyasası döngüsünde olduğumuza inanıyorum.

Bitcoin

Bu bakış açısı, kripto fiyat korelasyonu ile pay senetleri üzere riskli varlıklar ortasındaki tartışmayı bir kenara bırakması bakımından çoğunluktan farklı. Fakat bu, 2023 için başka birtakım varsayımların belkemiğini oluşturuyor. Morehead, Kasım 2022’deki FTX fiyaskosunun akabinde evvelki boğa piyasasının tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin altına düşmesine karşın, Bitcoin’in tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinden geri çekilmesinin piyasayı tarihi bağlamın içine yerleştirdiğini savunuyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Kasım 2021’den Kasım 2022’ye düşüş, tipik döngünün medyanıydı. Bu, evvelki boğa piyasasını büsbütün ortadan kaldıran tek ayı piyasası. Bu durumda, evvelki rallinin %136’sını geri veriyor. Medyan düşüş 307 gündü ve evvelki ayı piyasası 376 idi. Medyan düşüş %73 düşüş oldu ve en son ayı piyasası %77’de sona erdi.

İleriye dönük olarak, Bitcoin’in yeni rekor düzeylere çıkmasıyla birlikte bir trend değişikliği meydana gelecek. Morehead, “Sanırım bununla işimiz bitti ve daha da yükselmeye başladık,” diye ekliyor.

Grafik 1 18Bitcoin fiyat döngüleri grafiği / Kaynak: Pantera Capital

Düzenlemeler kripto para için kurtarıcı olabilir mi?

Benzer bir optimistlik merkezi olmayan finans alanına yönelik. Pantera tekrar de her şeyden evvel merkezileştirilmiş finansta (CeFi) ‘güveni yine inşa etmek’ için bir yıl planlıyor. Morehead, kripto para ayı piyasasını hızlandıran geçen yılki çoklu kurumsal başarısızlıkların ışığında bunun gerekli olacağını sav ediyor. Bu bahiste ise şunları kaydediyor:

2022, bilhassa CeFi ile ilgili olarak, patlamaların ve büyük düşüşlerin olduğu bir yıldı. Birkaç ay içinde dünya Three Arrows Capital’in çöktüğünü, Do Kwon’un LUNA’sının dağıldığını, Voyager Digital’in iflas ettiğini ve Sam Bankman-Fried’in (SBF) FTX imparatorluğunun paramparça olduğunu gördü. Bütün bu olayların ortak noktası ne? Başlıklar, başarısız olanın kripto yahut Web3 olduğunu önermeyi sever. Fakat, aslında, net düzenlemeleri olmayan yargı alanlarındaki berbat aktörlerin bir bileşimiydi. 2022, kuralları yıkma ve başarısız olma yılıysa, 2023’ün de kuruluşların kurallara uyduğu ve bunu yapmanın mükafatlarını aldığı yıl olduğuna inanıyorum.

Morehead, SEC’in dahil olduğu mevcut düzenleyici savaştan bahsetmese de, CeFi’nin dünya çapındaki nüfuzunu ‘yargı yetkisi düzeyinde’ geri kazanmasını öngörüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar