Parapiyasasi.net
2020 Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? – Kredi Kartı Aidatı Almayan Bankalar
Yazar: -01 Nisan 2020
65

Bankalar müşterilerine sunmuş olduğu ek kart yada kredi kartı hizmetinin yıl içerisinde talep ettikleri paranın (ücretin) adına verilen isim Kredi Kartı Aidatı olarak bilinmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? 2020

2014 yılı Mayıs ayı içerisinde tüketici kanununda yürürlüğe giren ve kartı çıkaran banka,kurum ve kuruluşların müşterilerine aidat istenilmeyen bir kart sunmaları açıkça ifade edilmiştir. 2014 yılı öncesindeki kanunlara göre banka müşterilerinin Tüketici Hakem Heyeti aracılığına başvurmasıyla kart aidatları geri alınabiliyordu. BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yeni oluşturulan bir yönetmelik çıkarılmasıyla birlikte bankalar kredi kartı aidatı ile bir çok düzenleme ve güncelleme yaptılar. BDDK’nın oluşturmuş olduğu yeni yönetmeliğe uygun bir şekilde kart çıkaran kuruluşların müşterilerine yıllık kart aidatı adı altında ücret talep etmedikleri kredi kartını müşterilerine aidatsız olarak bildirmeleri gerekmektedir. Fakat üzülerek söylemek gerek ki kart çıkaran banka ve kuruluşların uymaya zorunlu oldukları bu yasaya uymadıkları görülmektedir. Kart başvuru yapan tüketiciye kart aidat bilgisi verilmediği gibi bazı bankalarda ise kart aidatı ile bilgilendikleri bilinmektedir.

 

AİDATSIZ KREDİ KARTI VEREN BANKALAR

Aidatsız kredi kartı veren bankalar

Aidatsız kredi kartı veren bankalar

Aidat ödemeden kullanabileceğiniz kredi kartları ve bankalar aşağıdaki gibidir;

 

  ENPARA KREDİ KARTI; Enpara.com QNB Finansbank aracılığında kurulmuş dijital bir bankadır. Enpara ile yapılan bütün işlemlerden komisyon veya işlem ücreti alınmamaktadır. Özellikle Havale ve EFT işlemleri de ücretsiz olarak yapabileceğiniz gibi yıllık kart üceride ödemiyorsunuz.

 

 AKBANK AXESS FREE; 

Alacağınız bu kart ile özellikle yapacağınız alışverişlerden puan kazanabilirsiniz. Akbank’ın Axess Free Kredi kartına Yıllık aidat ücreti ödemezsiniz.

GARANTİ BONUS FLEXİ KART; Garanti BBVA 

Garanti bbva tarafından sunulan BONUS kredi kartı olup, Flexi karta kullanımıza yıllık kart aidat ücreti ödemezsiniz.

 

FİNANSBANK FİX CARD;

Finansbank’ın sunmuş olduğu bu kart ile yapılan tüm işlemleri ücretsiz olarak yapabileceğiniz gibi yıllık kart aidat ücreti ödemezsiniz.

ING PEGASUS PLUS KART;

ING’nin sunmuş olduğu bu kartada yıllık kart aidatı ödemeyeceğiniz gibi havayolu aracılığı ile yapılan yolculuklarınızdaki harcamalarınızda ekstra indirimli bilet alma imkanınız oluyor.

İŞ BANKASI MAXİMUM KREDİ KARTI;

İş Bankasının Maximum kredi kartı en çok bilinen kartlardan bir tanesi olup avantajlı taksitli alışverişler yapmanıza olanak sağlar. Yine diğer kartlarda olduğu gibi yaptığınız alışverişerden maxipuan kazanabilirsiniz.

 

YAPI KREDİ BANKASI WORLD EKO KART;

Yapı kredi bankasının sunmuş olduğu bu kartın özellikleri arasında temassız olarak alışveriş yapabileceğiniz gibi yıllık kart aidatı ücreti ödemezsiniz. Taksit yanısıra World puan ve nakit avans gibi imkanlar sağlamaktadır. Taksit,

 

HSBC CONCEPT KART;

HSBC bankasının sunmuş olduğu bu kart ile kart yıllık aidatsız bir karttır. Bunun yanısıra bir çok avantajlarının olduğunu söyleyebiliriz. Ek taksit, ertelenebilir taksit, puan biriktirme ve yurt dışı harcamaları gibi bir çok alanda avntaj ve kolaylık sağlamaktadır.

ODEOBANK BANK’O CARD;

ODEOBANK ile sunulan bu kartda yıllı kart aidatı ücreti ödememenizin yanısıra ek olarak taksit erteleme, taksit ile alışveriş imkanı bulunmaktadır.

 

TEB-SADE KART;

TEB bankasının sunduğu bu kartta da yıllık kredi kartı aidat ücreti ödemezsiniz.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar