Parapiyasasi.net
2021’de Ev Fiyatları Ne Olur?
Yazar: -10 Şubat 2021
12

Geçtiğimiz yıl Korona Virüs Pandemisi sebebi ile etkilenen birçok sektör gibi inşaat sektörü de salgından olumsuz etkilenmiştir. Sektörü hareketlendirmek için devlet tarafından çeşitli destek paketleri düzenlenmiş hem alıcı hem satıcı açısından maksimum fayda elde edilmeye çalışılmıştır.Düşük faiz oranları, ertelemeli taksit ödemeleri, özel ödeme planları gibi çözümlerle bankalar tüketicilere finansör olmuş ve gerek ikinci el gerekse sıfır ev satılarında ciddi oranda artışlar meydana gelmiştir.2020 yılında ev sahibi olamayıp hayallerini 2021 yılına erteleyen herkesin şu günlerde akıllarındaki tek soru 2021 yılında ev fiyatları düşecek mi?

Uzmanların yorumlarına göre inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin zamlanması sebebi ile 2021 yılında ön görülen bir fiyat düşüşü bulunmamaktadır. Hatta düşüşün aksine yükseliş bile söz konusu olabilir.

2021'de Ev Fiyatları Ne Olur?

Yeni Yılda Konut Fiyatlarında Düşüş Bekleniyor Mu?

2020 yılının ilk ayında gayrimenkul sektörü durağan ilerlerken haziran ayında kredi faiz oranlarındaki düşüş ve bankaların çeşitli destek planları ile sektör hareketlenmiş hatta 2020 Kasım ayı verilerine bakılınca 1 milyon 393 bin adet konut satışı ile rekor bir sayıya ulaşılmıştır.Bankaların devlet desteği ile yaptıkları bu ve buna benzer aksiyonlar ile sektöre can suyu olan planlar yeni yılda da düzenlenirse satılan konut sayısı yine artışta olacaktır.İnşaat sektöründeki maliyetlerin artması konut satış fiyatlarını da artırmaktadır. Bu sebeple yeni yılda da fiyatların düşmesi ön görülmektedir.

Arsa Fiyatlarında 2021 Yılında Bir Değişiklik Olur Mu?

Konut fiyatlarını etkileyen en önemli inşaat maaliyetlerinden biri ise arsa bedelidir. 2020 yılında Corona Virüs Pandemi sebebi ile insanların arsa ve tarla gibi arazileri seçmeleri ile geçtiğimiz 15 yıla kıyasla arsa fiyatlarında yükseliş söz konusu olmuştur.İnsanların kalabalık ortamdan ulaşmak için özel arazilere tek katlı 1+1 içerikli kurulum yaptıkları prefabrik evler arsa ve arazi fiyatlarını yukarı çekmektedir.Salgının devam etmesi, virüsün mutasyona uğraması ve gittikçe riskli hale gelmesi insanların daha az kalabalık ortamlarda yaşamaya itmiştir. Özellikle son yıllarda hobi bahçesi adı altında ruhsat alınan yapılarda arazilerin değerlerini artırmaya yönelik girişimlerdir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar