• YARIM ALTIN
  6.285,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8809
  % -0,14
 • € EURO
  31,2567
  % -0,43
 • £ POUND
  36,4228
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  4,0418
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3163
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  1264785,401
  % 4,74
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

2021’in Yıldızı Gümüş Olabilir mi?

2021’in Yıldızı Gümüş Olabilir mi?

Covid-19 pandemisi için aşılamanın aralık ayından bu yana devam etmesine rağmen henüz vaka sayılarında bir düşüş görülmüş değil. Bu nedenle yatırımcıların risk iştahları, son dönemlerde oldukça düşük. Yatırımcılar, risk almaktan mümkün olduğunca uzak duruyorlar. Bu sebeple, genel olarak piyasalarda olağanın dışında hareketler görülüyor. Bu içerikte, kazanım sağlama potansiyeline sahip olan gümüşü inceleyecek, gümüş yükselir mi gibi konuları ele alacağız.

Son dönemde vadeli piyasalarda, gümüş hızlı bir yükseliş trendi içerisine girdi. Yükselişin, bu yıl boyunca da devam edip etmeyeceği merak konusu olan bir konu. Verilerde istikrarın sağlanamamış olması, hükümetlerin salgının ekonomik boyutu ile mücadele etmek için aldığı tedbirlerin yetersiz kalması piyasaların yönünü değiştiriyor. Bu durumdan emtia piyasası da nasibini aldı ve yeni bir trend arayışı içerisine girdi. Emtia piyasasındaki genel yükselişten en büyük pay alanlardan bir tanesi de gümüş fiyatları oldu. Peki, gümüşü ilerde neler bekliyor.

Gümüş Yükselmeye Devam Edecek mi?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki gümüş fiyatları yükselir mi sorusuna net ve kesin bir şekilde doğru cevap vermek mümkün değildir. Değerlendirmeler piyasanın o anki yapısına göre yapılmaktadır.

Genel olarak gümüş fiyatlarında yükselişin yaşanacağını söylemek mümkün. FED’in düşük faiz politikasına ısrarcı bir şekilde devam etmesi bu durumun ana sebeplerinden. Düşük faiz politikası, yatırımcıların emtialar başta olmak üzere çeşitli yatırım araçlarına yönelmesini ve bu alanlarda yükselişi de beraberinde getiriyor.

Gümüş yükselecek mi konusuna olumlu yaklaşılmasının bir diğer sebebi de Biden’ın seçim vaatleri olarak açıklanabilir. ABD’nin yeni seçilen başkanı Biden, sıfır karbon salınımı vaadinde bulundu. 1,7 trilyon dolarlık yatırım alacağı planlanan bu sektörde, gümüşün önemi hayli yüksek olacak. Dünyanın diğer ülkelerinde de buna benzer kararlar alınması ve yenilenebilir enerji alanında hizmet vermekte olan firmaların her geçen gün değerlenmesi gibi durumlarda mevcut. Yenilenebilir enerji alanında en çok kullanılmakta olan sistemlerin üretilmesi için büyük bir gümüş ihtiyacının ortaya çıkacağı su götürmez bir gerçek. Bu sebeplerden dolayı 2021 yılında gümüş fiyatlarında ciddi bir yükseliş ön görülmekte.

YORUMLAR YAZ