• YARIM ALTIN
  5.563,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0436
  % 0,08
 • € EURO
  28,9500
  % 0,13
 • £ POUND
  33,5404
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7080
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2808
  % -0,61
 • BITCOIN/TL
  733280,335
  % -0,26
 • BIST 100
  7.748,78
  % 0,89

2023 değerli madenler için müspet bir yıl olacak

2023 değerli madenler için müspet bir yıl olacak

Kıymetli maden ticaretinde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Troy Değerli Maden Ticaret A.Ş, “Kıymetli Madenler 2023 Yılı Beklentileri” raporunu açıkladı. Yatırımcıların “güvenli liman” olarak kabul ettikleri altının geçen yıl bu rolünü gerçekleştiremediği ve yılı kayıpla tamamladığının belirtildiği raporda, altının bu yıl ons bazında 2000 doları aşarak yeni bir rekor düzeye çıkmasının beklendiği vurgulanıyor. Troy Değerli Maden raporunda, 2023’ün altının yanı sıra gümüş, platin ve paladyum üzere değerli madenlerin getirileri manasında müspet bir yıl olacağına dikkat çekildi.

Altın rekor düzeyleri deneyecek

Troy Değerli Maden “Kıymetli Madenler 2023 Yılı Beklentileri” raporunda, geçen yıl başta FED olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının sert faiz artırımlarının altın fiyatlarının baskılanmasına neden olduğu belirtildi. Raporda, “geçen yıl altın açısından hayli hareketli sayılacak bir yıl oldu, fakat net bir biçimde istikamet tayin edemedi. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının yarattığı tesirle 2.070 dolar/ons düzeyine kadar çıkan altın fiyatları, yılı başladığı düzeyin bir ölçü altında 1.824 dolar/ons düzeyinde tamamlayabildi” değerlendirmesine yer verildi.

2023’ün faiz artırımlarının suratının yavaşlayacağı, enflasyonun daha da denetim altına alınacağı bir yıl olacağının beklendiğine dikkat çekilen raporda, “Faiz artırım suratında yavaşlama olmasının yanı sıra 2023 global risk algısının da azaldığı bir yıl olacak. Ayrıyeten pandeminin tesirlerinin büsbütün ortadan kalktığı bilhassa Çin’in de öbür ülkelerle uyumlu olarak kısıtlamaları kaldırdığı bir yıl olacak” tahliline yer verildi. Raporda, bu beklentiler ışığında bu yıl altını güçlendirecek ana ögenin doların alım gücündeki zayıflık olduğunun altı çizildi. Doların alım gücünün zayıflığının yanı sıra FED’in izlediği şahin siyasetleri gevşetmesi, faiz artırımının sürat kesmesi ve global risk iştahının durumunda altın fiyatlarının daha da ivmeleneceğine dikkat çekilen raporda, altının bu yıl ons bazında yine 2000 doları aşarak, yeni bir rekor düzey kaydetmesinin beklendiği vurgulandı.

Gümüşte 35 dolar/ons düzeyi bekleniyor

Troy Değerli Maden “Kıymetli Madenler 2023 Yılı Beklentileri” raporunda, geçen yılı artıda kapatan ve bu yıla 23,96 dolar/ons düzeyinde başlayan gümüşe olan fiziki talebin arttığına dikkat çekildi. Artan taleple stokların azalmasının bağlı olarak 2023 yılında gümüş fiyatlarının artacağı belirtilen raporda, “Elektrikli araçlardan, 5G teknolojisine, güneş gücünden birçok yeni teknolojiye kadar kullanım alanı artan beyaz maden, artan talep karşısında zayıflayan arz yapısıyla dikkat çekiyor. COMEX ve LBMA kasalarından gümüş çekimlerinin arttığı gözlemlenirken önümüzdeki günlerde stoklardaki bu azalışın gümüş fiyatlarına yansımasını bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı. Raporda, bu şartlarda bu yıl gümüşün yine 35 dolar/ons düzeyine kadar çıkmasını beklendiği vurgulandı.

Yeşil güç yatırımlarıyla platine ilgi artacak

Troy Değerli Maden “Kıymetli Madenler 2023 Yılı Beklentileri” raporunda, geçen yıl arz tarafındaki korkuların tesiriyle yatırımcılarına en fazla getiri sağlayan değerli maden olan platine, bu yılda benzeri nedenlerle ilginin devam edeceğinin beklendiği belirtiliyor. Raporda, “ Bilhassa yeşil güç konusunda, ülkelerin yatırımlarının platin kullanımını artırması beklenirken, hidrojen gücü yatırımları da platine ivme kazandıracak kıymetli ögelerden biri olacak. Öteki taraftan Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi münasebetiyle paladyumun arzına dair yaşanacak meseleler, platini muadil olarak kullanılmaya itiyor. 2023 yılında platinin 1200 dolar/ons düzeyine yükselmesini bekliyoruz” denildi.

Paladyum toparlanan otomotiv sanayisinden dayanak bulacak

Raporda, paladyumun ise Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla 3019 dolar/ons ile rekor düzeylere çıkan platinin bu düzeylerde tutunamadığı ve resesyon beklentilerinin de tesiriyle yılı en fazla paha kaybeden değerli maden olarak tamamladığının hatırlatıldı. Troy Değerli Maden “Kıymetli Madenler 2023 Yılı Beklentileri” raporunda,” Paladyumun yüzde 80’i otomotiv sanayisi tarafından kullanılıyor. 2023 yılının ortasına gerçek toparlanması beklenen araba sanayisiyle birlikte paladyum fiyatları da ivmelenecektir. Bu nedenle paladyumun Rusya karşı uygulanan metal yaptırımlarına karşın bu yıl, 2000 dolar/ons düzeyinin üzerine yenide çıkacağını öngörüyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

YORUMLAR YAZ