Parapiyasasi.net
“2023’te global büyüme yavaşlayacak, işsizlik yükselecek”
Yazar: -27 Nisan 2023
11

Allianz Trade tarafından hazırlanan 2023 Bahar Devri Ekonomik Raporu’nda, ABD bankacılık bölümünün krizden dönmesi ve Avrupa’daki güç meselesinin çözülememesinden kaynaklanan itimat kaybı tesirlerinin yılın geri kalanını şekillendireceğine yer veriliyor. Bilhassa de konut, imalat ve inşaat bölümlerindeki yavaşlama nedeniyle ABD için ufukta, yıl sonunda besbelli bir resesyon görülüyor. Euro Bölgesi’nde ise mali dayanakların kademeli olarak azaltılmasıyla ekonomik ivmenin yavaşladığı vurgulanıyor. Öte yandan Çin iktisadının görünümü bir yandan güzelleşirken öbür yandan ülkede ticari faaliyetlere yine başlanmasının global yayılımı sonlu kaldı.

2024 yılında hudutlu artış

Allianz Trade Raporu’nda dikkat çekenler ortasında; 2023 yılında global büyümede yavaşlama kaydedilerek yüzde 2,2’ye gerileyeceği ve 2024 yılında ise çok hudutlu bir artışla bu oranın yüzde 2,3’e çıkacağı görüşü yer alıyor. ABD, Almanya, İtalya ve İngiltere hariç, öteki büyük gelişmiş ekonomiler resesyondan korunmayı başaracak lakin gelişmekte olan piyasalar ve bilhassa emtia ithalatçıları, artan iç ve dış dengesizlikler nedeniyle genel olarak baskı altında kalacak.

Rapora nazaran; tüketicilerin alım gücündeki düşüş ve güçlü tüketim mallarının yenileme döngüsünün uzaması nedeniyle düşük talebin 2023 yılında da imalat kesimindeki sakinliği devam ettireceği iddialar ortasında.

Allianz Trade ekonomistlerinin değerlendirmelerine nazaran arz fazlası muhtemelen bu yıl da devam edecek ve ticareti yapılan eserlerin maliyetini düşürecek. Teslimat müddetleri olağanlaşmaya başlarken lojistik maliyetlerinin de pandemi öncesi düzeylere yaklaştığı görülüyor. Global eser ve hizmet ticareti 2023 yılında hacim olarak sadece yüzde 0,9 oranında büyüyecek (2022’de yüzde 3,7 idi) ve nominal olarak da yüzde 0,3 oranında azalacak.(2022’de yüzde 9,6’dan).

Merkez bankaları faiz artırımı konusunda ölüçülü bir yaklaşım sergileyebilir

Raporda, enflasyonun önümüzdeki çeyreklerde besbelli bir biçimde yavaşlayacağı ve bu yıl global seviyede ortalama yüzde 6,6 olacağı vurgulanıyor. Çekirdek enflasyonun ısrarı göz önüne alındığında, merkez bankalarının daha fazla faiz artırımı konusunda daha ölçülü bir yaklaşım sergileme ihtimali olduğuna dikkat çekildi.

Allianz Trade’in Ekonomik Görünümde birinci çeyreği ele alan raporunda; 2023 yılı için para siyasetine daha fazla esneklik kazandırmak için planlanan mali düzenlemelerin; finans sistemine olan itimadın tekrar tesis edilmeye çalışılması ve güç konusunda belirsizliğin sürmesi nedeniyle gecikmesi bekleniyor. Birden fazla ülkenin güç krizinin tesirlerini hafifletmek için gözü pek adımlar atmasının akabinde, yükselen faiz oranları nedeniyle mali harekete yönelik alanın artık çok daha daraldığına raporda yer veriliyor. Hükümetler, mevcut güç ve bankacılık krizinin dışında, ekonomilerinin yeşil dönüşümü, Fransa ve İspanya’da olduğu üzere gözü pek emeklilik ıslahatlarının başlatılması üzere değerli yapısal zorluklarla da uğraş ettiği için mali alan daha da daralıyor.

Bankacılıktaki türbülans sermaye piyasalarını şekillendirecek

Tüm bunlara ek olarak bankacılık kesiminde yaşanan türbülans da sermaye piyasalarının görünümünü şekillendireceği raporda vurgulanıyor. ABD’deki banka iflaslarının ve Credit Suisse’in kurtarılmasının potansiyel tesirleri önlenmiş olsa da; gayrimenkuldeki düzenlemelerden ve özel borç risklerinin tekrar fiyatlandırılmasından kaynaklanabilecek ziyanlar, kıymetli kırılganlıklara yol açabilir üzere duruyor. Daha da kıymetlisi, bankalar kredi standartlarını yükseltip sermaye ve likidite tamponlarını korudukça finansman şartları daha da sıkılaşacak, krediler daha da daralacak ve bunun piyasa likiditesi bağlamında olumsuz tesirleri olacak. Merkez bankalarının siyaset faizleri konusunda izleyecekleri yola ait mevcut belirsizlik göz önüne alındığında, 2023 yılının birinci yarısında mevcut dalgalı piyasa dinamiklerinin yılın ikinci yarısında da devam edeceği kestirim ediliyor. Rapora nazaran, yıl sonuna hakikat beklenen ekonomik ve politik takviyelere karşın, toparlanma ivmesi lakin 2024 yılında hissedilecek.

Allianz Trade Raporu’na nazaran önümüzdeki periyotta global çapta kimi risklerle karşı karşıya kalınabilir. Yatırımcı itimadı yine tesis edilmeye çalışılırken yeni banka iflasları ve sermaye piyasası aksaklıklarının tekrar gündeme gelmesi öngörülüyor. Ukrayna’daki savaşın tırmanması halinde Avrupa’daki güç krizinin daha da çıkmaza girebileceği de varsayımlar ortasında yer alıyor. Yüksek enflasyonun uzun mühlet devam etmesi merkez bankalarının siyaset kusuru riskini artırıyor. Bu durum bilhassa, bilgiye dayalı yaklaşımı, faiz artışlarının toplam talep üzerindeki gecikmeli tesirini ve daha derin ve uzun müddetli ekonomik daralma riskini hafife alan Fed için öne çıkıyor. Bölgesel-ekonomik çatışmalar, yaptırımlar, ticaret savaşları ve ulusal güvenlik ismine yatırımların perdelenmesi dünya çapında tüm ekonomiler için risk oluşturuyor. Buna rağmen raporda; Ukrayna’daki savaşta ateşkes sağlanması piyasa baskısını ve arz kısıtlarını bir ölçü azaltacağı, Çin’in ticari faaliyetlerine yine başlamasıyla yavaşlayan global ticaretin canlanlanacağı ve üretici fiyatlarındaki düşüşün hızlanacağı da raporda altı çizilen öngörüler ortasında.

İstihdamda değerli bir düşüş görülüyor

Ekonomik görünüm kasvetli olmaya devam ederken iş gücü piyasası dinamikleri de yavaşlıyor. Rapora nazaran; Amerik’da resesyon öngörüleri ile dengeli olarak, 2023 yılının son çeyreğinden itibaren istihdamın azalmaya başlaması ve işsizlik oranının da buna paralel olarak yükselmesi bekleniyor. Avrupa’da ise iş gücü piyasası hem pandemi hem de güç krizleri boyunca dayanıklılığını kanıtladı ve işsizlik oranı 2023 birinci çeyreğinde tarihi seviyede düşük bir düzeyde sabit kaldı.
Allianz Trade raporunun öngörülerine nazaran, 2023 yılında global büyümenin yavaşlaması ve para siyasetindeki kümülatif sıkılaşmanın ekonomik faaliyet ve istihdam üzerindeki tesirinin artması bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar