Parapiyasasi.net
3 aya kadar TL mevduatta ortalama faiz oranları yüzde 30’un üzerine çıktı
Yazar: -22 Mayıs 2023
4

3 aya kadar vadeli TL mevduatlarda azami faiz oranı yüzde 39,5’e yükselirken, 1 aya kadar vadeli mevduatlarda faiz ise yüzde 38 düzeyinde.

3 aya kadar vadeli TL mevduatta ortalama faiz oranı ise 12 Mayıs haftasında yüzde 30,47’e kadar çıktı. 5 Mayıs haftasında faiz yüzde 29,05 olarak gerçekleşmişti.

12 Mayıs haftası datalarına nazaran gereksinim kredisinde uygulanan faiz oranı son iki ayda süratle yükselerek yüzde 34’ü aştı. Tüketici kredisinde faiz ise yüzde 30 hududunda bulunuyor. Siyaset faizi ise yüzde 8,5 düzeyinde.

Ek dönüşüm gayesi tesirli oldu

Geçen hafta piyasa faizlerinde yaşanan yükselişte Merkez Bankası’nın getirdiği ek dönüşüm amacı tesirli oldu.

Menkul Değer Tesis Hakkında Tebliğ’de değişikliğe gidilerek TCMB, 26 Mayıs-28 Temmuz tarihleri ortasında gerçek kişi döviz hesabından TL’ye ek yüzde 10’luk dönüşüm amacını yakalayamayan bankalara eksik kalan kısım kadar menkul değer tesisi yükümlülüğü getirmişti.

Ayrıca, 28 Temmuz sonrası için de kademeli TL’ye geçiş düzenlemesi yapıldı. Buna nazaran, 28 Temmuz tarihi sonrasında gerçek şahıslar için dövizden TL dönüşüm oranında yüzde 30’u yakalayamayan bankalar için yüzde 10 ek menkul değer tesisi yapılacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar