Parapiyasasi.net
30 Türk şirketi teknoloji tahlillerini MWC Barcelona Fuarı’nda sundu
Yazar: -27 Şubat 2023
8

Teknoloji ve bilhassa taşınabilir sanayide Avrupa’nın en kıymetli aktifliği olan Taşınabilir Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC 2023), İspanya’nın Barselona kentinde başladı.

Dünya GSM Birliği’nin (GSMA) düzenlediği fuarda Türkiye’nin ulusal iştirakini 2014’ten bu yana olduğu üzere bu yıl da İstanbul Ticaret Odası (İTO) organize ediyor.

Fira Gran Via Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuara Türkiye’den 24’ü ulusal iştirak kapsamında ve 6’sı ferdi iştirak olarak 30 firma katılıyor. Türk şirketleri, yenilikçi teknoloji eserlerini MWC’ye 200’e yakın ülkeden gelen profesyonellere tanıtıyor. GSMA, fuara 80 bin kişinin katılacağını duyurdu.

“Firmalarımız Barselona’da inovatif teknolojileri sergiliyor”

İTO Lideri Şekib Avdagiç, MWC 2023’e ait yazılı bir açıklama yaptı. Avdagiç, “Otomasyon, bulut, fintech ve sürükleyici teknoloji üzere alanlarda dünyaya sunulan her inovatif eser geleceğe taraf verme özelliğine sahiptir. Firmalarımız, Barselona’da işte bu inovatif teknolojileri sergiliyor” diye konuştu.

Avdagiç, İTO’nun girişimciliğin desteklenmesi hedefiyle kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile dünyanın önde gelen milletlerarası teknoloji firmalarının yer aldığı ve İTO’nun kurucularından olduğu Teknopark İstanbul’un da MWC’ye katıldığını kaydetti.

Avdagiç, bilgi teknolojileri dalının 2021 yılında 115 milyar TL büyüklüğe ulaştığını söyledi. Avdagiç, son yıllarda öne çıkan bulut bilişim teknolojisinin potansiyeline de işaret ederek, “Bulut bilişim teknolojisi pazarının dünyada 2030 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 17 büyüyerek 1.6 trilyon dolar düzeyine ulaşacağı varsayım ediliyor” bilgisini verdi.

Türkiye’de 97 teknokentte 9 bine yakın şirket bulunuyor

Teknoloji geliştirme bölgelerinin gelişimine dikkati çeken Avdagiç, şunları söyledi: “MWC Fuarı’nın temasında da yer aldığı üzere yarının teknolojisini bugünden sunmak için girişimcilerimize güveniyoruz. Yalnızca teknokentlerden örnek verirsek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı datalarına nazaran Türkiye’de Ocak 2023 itibariyle 97 teknokent bulunuyor. Bu teknoloji geliştirme bölgelerindeki 9 bine yakın şirkette çalışanların sayısı ise 90 bin kişiyi geçti. Teknoparklarımızın toplam ihracat hacmi de 8 milyar dolara ulaştı.”

Avdagiç, İTO olarak SoftITO Yazılım-Bilişim Akademisi Projesi’ni başlattıklarını belirterek, bu merkezde Türkiye’nin yazılım ihracatı stratejisine takviye olmak gayesiyle kritik kurumlar için nitelikli ve emniyetli profesyoneller yetiştireceklerini kaydetti. Şekib Avdagiç, yeniden bir İTO projesi olan Dijital KOBİ’m platformunun da üç yılda 1000 faal üyeye ulaştığı bilgisini verdi.

Milli iştirakle ve ferdi stantlarıyla katılan firmalar

MWC Barcelona 2023’te Türkiye Ulusal iştirak kısmında yer alan firmalar şöyle: Asist Bilgi Teknolojileri, BVK Teknoloji, DT İrtibat Hizmetleri, EKMOB Taşınabilir İş Sistemleri ve Teknolojileri, Electra IC Arge, Figen Yazılım Meskeni, Hologrart, Intouch Teknoloji, i2i Bilişim, Innovile Teknoloji, İTO BTM, Kafein Yazılım, KOBİL Teknoloji, Kron Telekomünikasyon, Odine Solutions, Peerbie, Pnetworks Elektronik, Randa Yayıncılık, Sade Teknoloji, T.T.G. Milletlerarası Telekomünikasyon, Teknopark İstanbul, Telenity Bağlantı, Viznet Bilişim, Yonga Teknoloji.

Fuara Türkiye’den kişisel stantlarıyla katılan şirketler ise şunlar: Ambeent, ÇEPAŞ Galvaniz, Etiya Bilgi Teknolojileri, MİTAŞ Industry, P.I. Works TR Bilişim, Telpa Teknoloji.

Fuar, 2 Mart Perşembe gününe kadar açık kalacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar