• YARIM ALTIN
  5.548,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0252
  % 0,05
 • € EURO
  28,9241
  % 0,16
 • £ POUND
  33,5245
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  3,7043
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,2773
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  734519,561
  % 1,32
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

5 Bitcoin Analisti Uyardı: Haftaya Bunları Bekleyin!

5 Bitcoin Analisti Uyardı: Haftaya Bunları Bekleyin!

Tone Vays Warns Bitcoin

Bitcoin fiyatı, piyasa yapısının ‘henüz kırılmamış’ olmasıyla 22 bin dolarlık toparlanma bekliyor. Bir analist, Bitcoin’in 22.000 doların altında olması nedeniyle kripto hassaslığının ‘histerik’ olduğunu, lakin şimdi kıymetli bir trend çizgisinin kaybolmadığını öne sürüyor. Öbür analistler de kendi kestirimlerini paylaşıyor.

Analist Bitcoin için ‘histerik’ kripto hassaslığını reddediyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin (BTC) 12 Şubat’a kadar küçük yükselişler gördü. On-chain analitik kaynağı Material Indicators, evvelki hafta üç haftanın en düşük düzeyini gördükten sonra Bitcoin’in fırsatçı balinalar için bir maksat olduğunu söylüyor. Binance’teki BTCe buyruk defterinden bir grafik yükleyen Material Indicators, büyük hacimli oyuncular için daha avantajlı bir satış düzeyi sunan spot fiyattaki potansiyel artışla birlikte daha yüksek direnç kayması yakaladı. Yorumlarına şunları da ekliyor:

FireCharts, hafta sonu kripto balinalarının daha yüksek satış yapmak için Bitcoin buyruk defterindeki üst istikametli likidite eksikliğinden yararlanmaya çalışmakla ilgilendiğini gösteriyor. Şahsen ben bununla yeterliyim.

Grafik 1 15BTC buyruk defteri dataları (Binance) / Kaynak: Material Indicators / Twitter

Bu ortada haftanın en düşük düzeyleri, piyasa iştirakçilerinden ölçülü reaksiyonlar gördü. Ayrıyeten, bunlardan kimileri kısa vakit dilimlerinde toplu bir kapitülasyon olayı davetlerine karşı çıkıyor. Trade platformu DecenTrader’ın kurucu ortağı Filbfilb, “CT, 3 dalgadan sonra bozulan büyük bir Fib’i yahut hareketli ortalamayı tekrar test etmediğinde ayı piyasası hakkında histerik,” diyor. Tanınan trader Crypto Tony de mevcut fiyat hareketi konusunda misal biçimde soğuk. Bu bağlamda şu mantığı yürütüyor:

22.400 – 22.600 dolar ortasındaki ana direnç bölgesinin altında yaşarken güncellemelerime nazaran short kalıyorum. Genel olarak, toplamda 20.300 doların üzerinde tutabilirsek, yükseklerde bir dokunuş daha görebilirim. Piyasa yapısı şimdi olumsuz tarafta bozulmadı.

Grafik 2 5BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Crypto Tony/ Twitter

TÜFE, kıymetli makro datalar haftasına öncülük ediyor

Haftalık kapanıştan evvel öbürleri, bir sonraki potansiyel oynaklık katalizörü olarak gelecek haftanın makroekonomik bilgilerine odaklandı. 14 Şubat’ta açıklanacak olan Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bu ay ABD’deki pek çok haber ortasında manşeti oluşturuyor. Ticaret şirketi Eight’in kurucusu ve CEO’su olan Michaël van de Poppe, hafta boyunca açıklanacak olan perakende satışlar, Empire State Üretim Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi’ne dikkat çekerek durumu ‘Önümüzde büyük bir hafta var,’ diye özetliyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Düşüncelerim, enflasyonun düşmeye devam ettiğini ve süratle düştüğünü görmemiz mümkün. Akaryakıt fiyatları da taş üzere düşüyor ve bu düşüş piyasaları üst çekiyor.

Material Indicators, “Salı günkü TÜFE Raporu’na kadar volatilitenin devam etmesinin beklendiğini” söyleyerek bunu kabul ediyor.

Grafik 3 4Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) grafiği / Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Bitcoin için ileride daha fazla yarar var mı?

Bitcoin fiyatı, 24.000 doları kısa müddetliğine geri almak için haftalarca süren toparlanmanın akabinde, temel olarak ABD’de ortaya çıkan düzenleyici telaşlara bağlı bir düzeltmeden geçiyor. Belirsizliğin ortasında yatırımcılar, bundan sonra ne bekleyeceklerine dair ipucu vermesi beklenen çeşitli teknik göstergelere bakıyorlar.

Özellikle, Twitter takma ismi Elcryptoprof’un kripto analisti, 12 Şubat’ta attığı bir tweet’te, Bitcoin’in temel teknik göstergelerinden biri olan Rainbow Relative Strength Index’in (RSI) uzun bir düzeltmeden sonra birinci kere yeşile döndüğünü belirtiyor. Bu, Bitcoin için kıymetli bir gelişme zira trend, uzun vadeli momentumun muhtemelen yükselişe geçtiğini gösteriyor. Uzmanın tahliline nazaran geçmişte yaşanan benzeri yeşil geçişler, değerli boğa koşularının başlangıcı oldu.

Grafik 4Bitcoin fiyat tahlili grafiği / Kaynak: Elcryptoprof

Örneğin, 2012’deki yeşil geçiş bir boğa koşusunun başlangıcını işaret ederken, 2019’daki yeşil geçiş de son büyük rallinin başlangıcını haber verdi. Fakat Elcryptoprof, 2015’teki trendin büyük bir ralliden evvel bir ‘fakeout’ ile sonuçlandığına dikkat çekiyor. Bu satırda, geçmiş performansın gelecekteki sonuçların göstergesi olmadığını belirtmekte yarar var.

YORUMLAR YAZ