Parapiyasasi.net
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
Yazar: -18 Mart 2023
6

1- ABD’de bir banka daha iflas etti

Silikon Vadisi Bankasının (SVB) akabinde New York merkezli Signature Bank’a da kayyum atandığı bildirildi.

2- Ocak’ta rekor cari açık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödemeler istikrarı istatistiklerine nazaran Ocak ayında 9,85 milyar dolarla rekor cari açık kaydedildi. 12 aylık cari açık da 51,7 milyar dolarla 2014 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek düzeye çıktı.

3- ABD’de çekirdek enflasyon yükselişini sürdürdü

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat’ta iddialara paralel gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise aylık bazda yükseldi. Bu yükselişin Fed üzerindeki baskıyı artırabileceği belirtiliyor.

4- Konut satışlarında zelzele etkisi

TÜİK datalarına nazaran, Türkiye genelinde konut satışları Şubat’ta sarsıntı tesiriyle 80 bin 31 olarak Mayıs 2021’den beri en düşük düzeye indi.

5- Bütçede rekor açık

Merkezi idare bütçe istikrarında Ocak ayında 32,2 milyar TL olarak gerçekleşen açık, zelzele felaketinin yaşandığı Şubat’ta vergi gelirlerindeki düşüşle 170,6 milyar TL’ye yükseldi. Bu, 2006’ya kadar giden bilgide en yüksek aylık açık olarak kayda geçti.

6- Avrupa Merkez Bankası sürpriz yapmadı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) bankacılık krizi ortasında dikkatle izlenen faiz kararını açıkladı. Banka faizleri 50 baz puan artırdı. Piyasa genelinde 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi vardı. Ama Credit Suisse krizi münasebetiyle birtakım piyasa aktörleri bankanın 25 baz puanla temkinli artış yapmasını da öngörmüştü.

7- Enflasyon beklentilerinde artış sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ait piyasa iştirakçileri anketinde Şubat ayının akabinde Mart anketinde de enflasyon beklentileri yükseldi. Ankette 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 31,63’e yükseldi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar