Parapiyasasi.net
AB büyüme beklentisini artırdı
Yazar: -13 Şubat 2023
13

AB Kurulu’nun “Avrupa Ekonomik İddiaları 2023 Kış” raporu yayımlandı.

Raporda, AB ve Avro Bölgesi’nin 2022’deki büyüme oranı öngörüsü yüzde 3,5 oldu.

AB iktisadının 2023’te yüzde 0,8, 2024’te yüzde 1,6, Avro Bölgesi iktisadının de 2023’te yüzde 0,9 ve 2024’te yüzde 1,5 büyüyeceği öngörüldü.

AB Komitesi’nin bir evvelki “Sonbahar” raporunda, AB ve Avro Bölgesi iktisadının 2023’te yüzde 0,3 büyüyeceği iddia edilmişti.

Son raporla birlikte AB ve Avro Bölgesi’nin bu yılki büyüme beklentileri yüzde üst istikametli revize edilmiş oldu.

Söz konusu oranlar gerçekleşirse AB ve Avro Bölgesi daha evvel beklenen teknik resesyona girme riskinden kurtulmuş olacak.

Enflasyon beklentisi

AB Kurulu, Avro Bölgesi’ne ait enflasyon beklentisini 2023 için yüzde 6,1’den yüzde 5,6’ya indirdi. AB için de enflasyon öngörüsü 2023 yılında yüzde 7’den yüzde 6,4’e düşürüldü.

Böylece, AB Komitesi’nin AB ve Avro Bölgesi enflasyon beklentileri bu yıl için aşağı taraflı revize edildi.

Enflasyonun 2024 yılında ise AB’de yüzde 2,8, Avro Bölgesi’nde yüzde 2,5 olması öngörüldü.

Geçen yıl enflasyon oranı AB’de yüzde 9,2 Avro Bölgesi’nde de yüzde 8,4 olarak ölçülmüştü.

Raporda, bu yıl Almanya’nın yüzde 0,2, Fransa’nın yüzde 0,6, İtalya’nın yüzde 0,8, İspanya’nın yüzde 1,4 büyüyeceği, enflasyonun da bu yıl Almanya’da yüzde 6,3, Fransa’da yüzde 5,2, İtalya’da yüzde 6,1 ve İspanya’da yüzde 4,4 olacağı öngörüldü.

AB iktisadının etrafının sınamalarla sarılı olduğu söz edilen raporda, çekirdek enflasyonun ocak ayında yükseldiği anımsatıldı.

Raporda, tüketiciler ve işletmelerin yüksek güç maliyetleri ile karşı karşıya kalmaya devam ettiği, enflasyon sepetindeki temel eserlerin yüzde 90’ından fazlasının ortalamanın üzerinde fiyat artışı gösterdiği ve enflasyonist baskıların hala genişlediği tabir edildi.

Bu nedenle, nakdî sıkılaştırmanın devam edeceği ve yatırımları zorlayacağı kaydedilen raporda, enflasyonun nominal fiyat artışının üzerinde seyredeceği ve tüketimdeki zayıflığın yakın vadede süreceği belirtildi.

​​​​​​​Raporla ilgili Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen AB Kurulu İktisattan Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, “2023 yılına kestirim edilenden daha sağlam bir tabanda girdik.” dedi.

Doğal gaz kıtlığı ve resesyon riskinin azaldığını belirten Gentiloni, “Ancak Avrupalıları hala güç bir periyot bekliyor. Büyümenin güçlü dalgalanmalar nedeniyle yavaşlaması bekleniyor.” tabirini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar