Parapiyasasi.net
AB “dijital ehliyete” geçmeye hazırlanıyor
Yazar: -01 Mart 2023
14

AB Kurulu üyelerinin yol güvenliği bahisli toplantısının akabinde hazırlanan teklifleri Komitenin ulaştırmadan sorumlu üyesi İsmine Valean açıkladı.

Komisyonun teklifleri ortasında dünyada birinci kere uygulanacağı belirtilen “dijital ehliyete” geçilmesi de bulunuyor. Teklife nazaran, AB üyeleri ortasında ehliyetlerin karşılıklı tanınmasının kolaylaştırılması için dijital sisteme geçilecek.

Dijital ehliyetler kullanıma girdiğinde bir taşınabilir telefon yahut başka dijital aygıtlardan erişilebilecek ve AB genelinde geçerli olacak. Ehliyetlerin AB sonları içinde dijitalleşmesi konusundaki taban gereklilikler sonra belirlenecek.

Ehliyetler, belirlenecek ahenk sürecinin akabinde büsbütün dijital hale dönüştürülecek. İsteyenler dijitale ek olarak karta basılmış ehliyet de bulundurabilecek.

Dijital ehliyetlerin yenilenmesi yahut değiştirilmesi, süreçlerin internet üzerinden yapılmasıyla çok daha süratli ve kolay olacak.

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen bireylerin Birlik hudutları içinde araç kullanabilmek için ehliyetlerini değiştirmesi de dijital sistemle daha kolay hale getirilecek. Hangi ülkelerde alınan ehliyetlerin AB içinde geçerli olacağı, ek imtihan yahut eğitim gerekip gerekmeyeceği daha sonra belirlenecek.

Dijital ehliyete geçiş için 4 yıllık bir mühlet öngörülüyor. AB Kurulu, teklifin kabul edilmesinden sonraki 18 ay içinde dijitale geçiş kurallarının kabul edilmesini hedefliyor.

AB Kurulunun teklifinin yasalaşması için üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar