Parapiyasasi.net
AB ile Almanya içten yanmalı motorlar konusunda anlaştı
Yazar: -25 Mart 2023
8

AB Kurulu Lider Yardımcısı Frans Timmermans, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gelecekte, arabalarda e-yakıt kullanımı konusunda Almanya ile bir mutabakata vardık.” tabirini kullandı.

Otomobillere yeni karbon standartları getirecek düzenlemenin en kısa müddette kabul edilmesi için çalışacaklarını belirten Timmermans, Komitenin gerekli yasal süreçleri tamamlayacağını kaydetti.

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing de Twitter hesabından, “2035’ten sonra içten yanmalı motorlara sahip araçlar sırf karbon nötr yakıtlarla doldurulabilmeleri durumunda yeni olarak kaydedilebilecek.” paylaşımında bulundu.

AB ülkelerinde satılacak yeni arabalara ve hafif ticari taşıtlara katı karbon emisyon standartları getirecek düzenlemenin yolunun açık olduğuna işaret eden Wissing, iklim dostu ve uygun fiyatlı ulaşım konusunda kıymetli seçenekleri koruma ettiklerini tabir etti.

AB Devir Lideri İsveç ise, muahedenin akabinde, arabalar için karbon emisyon standartları düzenlemesinin üye ülke temsilcilerince görüşülmesi için pazartesi gündemine alındığını, mevzuatın salı günü kabul edilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konseyi’nde geçen ay kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkeler tarafından resmen onaylanması gereken düzenleme, 2035’ten itibaren satılacak yeni araba ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olmasını gerektiriyordu.

Böylece, AB ülkelerinde kelam konusu tarihten itibaren akaryakıtlı ve dizel üzere içten yanmalı motora sahip yeni araba satışı yapılamayacaktı.

Başını Almanya’nın çektiği bir küme ülke, akaryakıtlı ve dizel yeni arabaların satışını yasaklama teşebbüsüne karşı çıkmıştı.

Almanya, planı desteklemek için AB’nin e-yakıt olarak bilinen, yenilenebilir güç ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlarla ilgili muafiyet getirilmesini istemişti.

Bu hususta AB Kurulu ile Almanya ortasında müzakereler yapılıyordu.

Anlaşmayla Almanya, sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı konusunda garanti aldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar