Parapiyasasi.net
AB, kripto hareketlerini sıkı takibe alacak
Yazar: -16 Mayıs 2023
6

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, üye ülkelerin kara para aklamayla gayret ve mali kontrol için kripto varlık transferlerini izlemeyi içeren birinci AB kurallarını onayladıklarını duyurdu.

Yeni kurallara nazaran, başka finansal süreçlerde olduğu üzere kripto transferler de her vakit takip edilecek ve kuşkulu süreçler önlenecek. Böylelikle, bilhassa hatalıların kripto para üniteleri aracılığıyla kara para aklamayla gayret kurallarını delmesi zorlaşacak.

Fon transferlerine ait kurallar güncellenerek bu kapsama kripto varlık transferleri de dahil edilecek. Kripto varlık süreçlerime finansal şeffaflık getirecek.

Bu kapsamda, kripto varlık hizmet sağlayıcıları, süreç gören kripto varlık ölçüsüne bakılmaksızın süreç yaptıkları kripto varlık transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında makul bilgileri toplayacak. Bu bilgiler resmi kurumların erişimine açık olacak.

Böylece, kuşkulu süreçler daha düzgün tanımlanacak ve engellenecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının hatalıların kripto akışlarını tespit etmesi ve durdurması gerekecek.

Kripto alanındaki şirketlerin kara para aklamayı tedbire yükümlülüklerinin tamamına uyması mecburî olacak.

AB ülkelerinde kripto varlık hizmeti sunanların ilgili düzenleyici kurumlardan lisans alması gerekecek ve AB içerisinde kripto varlıklara yönelik tek bir yasal çerçeve geçerli olacak.

Geçen ay Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Heyeti’nde onaylanan kelam konusu kurallar, bu evreden sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar