Parapiyasasi.net
AB Kurulu’ndan üyelere Şengen vizesi eleştirisi
Yazar: -16 Mayıs 2023
6

AB Kurulu, hazırladığı “Şengen’in Durumu Raporu 2023” isimli belgeyi, AB Kurulu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Ekonomik ve Toplumsal Komitesi ile Bölgeler Komitesine gönderdi.

Raporda, Kovid-19 salgınının bitmesinin akabinde global hareketlilikteki artışın Şengen vizesi müracaatlarında keskin bir yükselişe neden olduğu hatırlatılarak bunun da vize randevuları ve müracaatların işlenmesinde önemli gecikmelere yol açtığı belirtildi.

Sırf randevu için 500 euroya kadar ödeme

“Bazı durumlarda başvuranlar yalnızca randevu alabilmek için acentelere yahut şahıslara 500 euroya kadar ödeme yapmaktadır” denilen açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“İlave olarak üye ülkeler, vize başvurusu yapanlara vize müracaat süreciyle ilgili sıklıkla yetersiz ve yanlış bilgiler vermekte, bu durum göç ve güvenlik riskleri değerlendirmesinin niteliğini etkilemektedir. Bu eksikliklerin sonuçları, üye ülkeler ile AB’nin prestijinin zedelenmesinden bilhassa turizm kesimindeki ekonomik kayba ve aile temasları ile iş bağlantılarının bozulmasına kadar çok çeşitlidir.”

Yeterli işçi istihdam edin

Raporda, Şengen vizeleriyle ilgili olumsuz durumun düzeltilmesi için “üye ülkelerin konsolosluklarda müracaatların incelemesini yapacak kâfi işçi istihdam etmesi gerektiği” vurgulandı.

Komisyon, bunun için ortak vize siyasetine operasyonel takviye için Entegre Hudut İdaresi Fonu’ndan ayrılan 88 milyon euroluk fonun kullanabileceği tabir edildi.

AB Komitesi, bunların yanı sıra konsolosluklardaki mahallî çalışanın bilgi ve kaynaklarının daha uygun kullanılması için üye ülkelere konsolosluklardaki verimsiz iş akışının düzenlenmesini tavsiye etti.

Raporda, “uzun geçerlilik vadeli çok girişli vizelerin verilmesinin ayrıyeten verimlilik kazandıracağı” vurgulandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar