Parapiyasasi.net
AB mali kurallarını güncellemeye hazırlanıyor
Yazar: -26 Nisan 2023
6

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, üye ülkelere yönelik mali kuralların ıslahatını içeren düzenleme teklifini açıkladı.

Reform ve yatırımlarla kamu borç sürdürülebilirliğini güçlendirmeyi, kapsayıcı büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayan teklife nazaran, mevcut mali kurallar günün gereksinimlerine nazaran güncellenecek.

Teklife nazaran, üye ülkeler artan kamu borç düzeylerini düşürecek.

Yüksek kamu borç oranlarının gerçekçi, kademeli ve sürdürülebilir bir halde azaltılmasına yardımcı olunacak.

Kamu borcunun düşürülmesinde temel öge, ulusal orta vadeli mali yapısal planlar olacak. Üye ülkeler, mali gayelerini, makroekonomik dengesizlikleri ele alacak tedbirleri ve öncelikli ıslahatları ile yatırımları en az 4 yıllık bir müddet boyunca belirleyen planlar hazırlayacak. Kurul tarafından pahalandırılacak planlar AB Kurulu tarafından onaylanacak.

Planın kapsadığı periyodun sonunda, kamu borcunun GSYH’ya oranının, o devrin başına nazaran daha düşük olması gerekecek.

Bütçe açığı ve kamu borcu için referans kıymetler olan yüzde 3 ve yüzde 60 değişmeyecek.

Borcu artan ülkeye Kurul özel bir teknik yol haritası hazırlayacak

Bütçe açığı yüzde 3’ün yahut kamu borcu yüzde 60’ının üzerinde olan her ülke için Komite ülkeye mahsus bir teknik yol haritası yayınlayacak. Bu çalışma, borcun makul bir biçimde aşağı inmesini amaçlayacak.

Kamu borcu ve bütçe açığı sonların altındaki ülkelere de referans kıymetlerin altında kalmaları konusunda teknik takviye sunulacak.

Borcun sürdürülebilirliğini sağlamak için ortak tedbirler uygulanacak.

Yeni kurallar, gerekli ıslahatları ve yatırımları kolaylaştıracak.

Ülkelerin farklı mali durumları ve zorlukları değerlendirmeye alınacak.

AB yahut Euro Bölgesi’nde önemli bir ekonomik gerileme yahut istisnai durumlar ortaya çıkması halinde muafiyet unsurları devreye girecek. Bu durumlarda harcama amaçlarından sapmalara müsaade verilecek.

Söz konusu teklifin yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayı gerekiyor.

AB kurallarına nazaran, olağan koşullarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin AB Komitesi’ne bildirilmesi ve faal uğraşın yapılması gerekiyor.

Ancak AB üyesi ülkeler, 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle kelam konusu kuralları askıya alma kararı almış, bütçe açıkları ve kamu harcamalarını süratle yükseltmişti. Bu uygulama, Rusya-Ukrayna savaşı ve yaşanan güç kriziyle de devam etmişti.

AB üyesi ülkeler ortasında kamu borcunun GSYH’ye oranının en fazla oldu

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar