Parapiyasasi.net
AB, Rus elmaslarına yaptırıma hazırlanıyor
Yazar: -19 Mayıs 2023
5

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, Japonya’nın Hiroşima kentindeki G7 Başkanlar Doruğu öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

“Ukrayna’ya güçlü biçimde askeri, siyasi, insani ve mali takviye sağlamaya devam edeceğiz.” diyen Michel, AB ve üye ülkelerin, Ukrayna’ya şimdiye kadar 70 milyar avronun üzerinde yardımda bulunduğunu belirtti.

Michel, AB’nin Rusya’yı engellemek için yaptırım paketleriyle kapsamlı adımlar attığına işaret ederek, “Artık yaptırımlardaki yasal boşlukları kapatmaya odaklandık.” diye konuştu.

Rusya’nın kritik gereçlere erişimini önlemeye devam ettiklerini anlatan Michel, yeni önlemler alacaklarının altını çizdi.

“Rus elmaslarının ticaretini kısıtlayacağız. ” sözünü kullanan Michel, G7 doruğunda Rusya’ya yönelik yaptırımların neden gerekli ve haklı olduğunu açık bir biçimde ortaya koyacaklarını söyledi.

Michel, Çin ile ilgilerin de toplantıda ele alınacağına işaret ederek, “Çin ile istikrarlı ve yapan bir münasebet karşılıklı çıkarımızadır.” değerlendirmesinde bulundu.

AB’nin bedellerini ve menfaatlerini koruma etmekte kararlı olduğuna dikkati çeken Michel, “Ayrışmak istemiyoruz lakin çok bağımlılıklarımız azaltmak ve riski düşürmek istiyoruz.” dedi.

Michel, Çin’in haksız uygulamalarını da ele almaları, ticari ilgileri yine dengelemeleri gerektiğini kelamlarına ekledi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun konut sahipliğindeki tepeye ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya başkanları katılıyor.

Zirveye, G7 ülkelerinin yanı sıra AB, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya ve Vietnam da davetli.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar