• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7495
  % 0,30
 • € EURO
  29,5910
  % 0,51
 • £ POUND
  34,1994
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  3,8015
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2851
  % 0,63
 • BITCOIN/TL
  743775,205
  % -1,12
 • BIST 100
  8.330,64
  % -1,33

AB ülkeleri mali kurallarını belirliyor

AB ülkeleri mali kurallarını belirliyor

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, üye 27 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantı bitiminde açıklama yayımladı.

Açıklamada, AB mutabakatları çerçevesinde üye ülkelerin iktisat ve maliye siyasetlerini ortak bir mevzu olarak gördükleri ve koordine edecekleri anımsatıldı.

Üye ülkelerin mali çerçeve ıslahatına ait temel yönelimleri kabul ettiklerine dikkati çekilen açıklamada, AB mutabakatlarında yer alan üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi referans bedellerinin değiştirilmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, yeni ekonomik yönetişim çerçevesinin, kelam konusu referans pahalara daha tesirli, verimli ve sürdürülebilir bir halde uyulmasını sağlayacağı kaydedildi.

Üye ülkeler ulusal orta vadeli mali plan sunacak

Reformun akabinde bütün üye ülkelerin ulusal orta vadeli mali yapısal planlar sunacağına işaret edilen açıklamada, planların maliye siyaseti, ıslahatlar ve yatırımları kapsayacağı bildirildi.

Açıklamada, mevcut kurallardaki yüzde 3’lük bütçe açığı kriterinin ihlali halinde ortaya çıkan süreçlerin de değiştirilmeyeceği belirtildi.

Kamu borcunun GSYH’ya oranı yüzde 60’ın üzerinde olan ülkelerin, ulusal orta vadeli planlarının bu borç oranın kâfi ölçüde düşürmeyi sağlaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, borç kriterinin ihlali durumunda çok açık prosedürüne başlanacağı tabir edildi.

Açıklamada, düşük kamu borcu bulunan ülkelerin de bütçe açığını daima olarak yüzde 3’ün altında tutmaya yönelik mali yol izleyeceği belirtilerek, üye ülkelerin büyümeyi artıran, kamu maliyesini güçlendiren, yeşil ve dijital dönüşüme katkı sağlayan yahut savunma kabiliyetini artıran stratejik önceliklere yatırımlar kelam konusu olduğunda kamu borcunu düşürmek için daha fazla müddet kullanabileceği bildirildi.

Borcun GSYH’nin yüzde 60’ını aştığı durumda faal gayret yapılacak

Yeni mali kuralların bütün ayrıntıları şimdi belirlenmedi. Üye ülkeler ortasında mali kurallar konusunda görüşmeler devam edecek.

AB kurallarına nazaran, olağan kurallarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin AB Komitesi’ne bildirilmesi ve faal uğraşın yapılması gerekiyor.

Ancak AB üyesi ülkeler, 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle kelam konusu kuralları askıya alma kararı almış, bütçe açıkları ve kamu harcamalarını süratle yükseltmişti. Bu uygulama, Rusya-Ukrayna savaşı ve yaşanan güç kriziyle de devam etmişti.

AB üyesi ülkeler ortasında kamu borcunun GSYH’ye oranının en fazla olduğu ülkeler yüzde 178,2 ile Yunanistan, yüzde 147,3 ile İtalya, yüzde 120,1 ile Portekiz, yüzde 115,6 ile İspanya, yüzde 113,4 ile Fransa ve yüzde 106,3 ile Belçika durumunda. Bu oran Avrupa’nın en büyük iktisadı Almanya’da bile yüzde 66,6 ile AB hudutlarının üzerinde seyrediyor.

YORUMLAR YAZ