Parapiyasasi.net
AB ve Avro Bölgesi büyüme oranları aşağı istikametli revize edildi
Yazar: -08 Mart 2023
4

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Avro Bölgesi’nin 2022 yılı son çeyrek büyüme oranlarına ait bilgilerini güncelledi.

Buna nazaran, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla değişmedi. Avro Bölgesi’nde GSYH, 2022’nin son çeyreğinde 2021’in tıpkı devrine nazaran ise yüzde 1,8 arttı.

AB’de ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2022’nin dördüncü çeyreğinde evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 düşerken, evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 1,7 yükseldi.

Eurostat’ın evvelki bilgilerinde, AB iktisadının dördüncü çeyrekte evvelki çeyreğe kıyasla sabit kaldığı, Avro Bölgesi’nin ise yüzde 0,1 büyüdüğü belirtilmişti. Son çeyrek büyümenin evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla da AB için yüzde 1,8, Avro Bölgesi için de yüzde 1,9 olduğu açıklanmıştı.

Aşağı istikametli revize

Güncellenen bilgilerle birlikte AB ve Avro Bölgesi büyüme oranları dördüncü çeyrekte aşağı taraflı revize edilmiş oldu.

GSYH, son çeyrekte evvelki çeyreğe kıyasla Almanya’da yüzde 0,4 ve İtalya’da yüzde 0,1 azalırken, Fransa’da yüzde 0,1 ve İspanya’da yüzde 0,2 arttı.

Yıllık bazda ise GSYH, Fransa’da yüzde 0,5, Almanya’da yüzde 0,9, İtalya’da yüzde 1,4 ve İspanya’da yüzde 2,7 yükseliş kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar