Parapiyasasi.net
ABD 4. çeyrek büyümesinde aşağı istikametli revizyon
Yazar: -23 Şubat 2023
7

ABD ekonomik büyümesi dördüncü çeyrekte tüketici harcamalarındaki aşağı taraflı revizyonla uyumlu halde beklentilerin altında geldi.

Ticaret Bakanlığı’nın Perşembe günü yayımladığı datalara nazaran enflasyona nazaran ayarlanmış gayri safi yurtiçi hasıla yahut ABD’de üretilen tüm mal ve hizmetlerin toplam bedeli, devir boyunca yıllık yüzde 2,7 oranında arttı. Bu sayı daha evvel yüzde 2,9 olarak belirlenmişti.

Yayımlanan raporun detayları 2022’nin sonunda ivme kaybetmekte olan bir iktisada işaret ediyor. Ticaret, hükümet harcamaları ve stokları çıkarıldığında enflasyona nazaran düzeltilmiş en son satışlar olarak bilinen altta yatan talebin değerli bir göstergesi olarak bedellendirilen yurt içi özel alımlar yalnızca yüzde 0,1 arttı. Bu pandeminin başlangıcından bu yana en zayıf sayı oldu.

Hanehalkı harcamaları, motorlu taşıtlar üzere sağlam tüketim mallarında yapılan harcamalarda arka arda üçüncü çeyrekte yaşanan düşüşün tesiriyle 2022’nin son üç ayında yıllık bazda yüzde 1,4 artış gösterdi. Tüketici harcamalarının daha evvel yüzde 2,1 artması bekleniyordu.

Özellikle şahsî harcamalardaki süratli düşüş ABD’de tüketicilerin durumu ile ilgili tasalara neden olurken iktisadın “yumuşak iniş” olarak tanımlanan formda yavaşladığına dair umutları da artırmış oldu.

Öte yandan son gelen bilgiler 2023’ün başında tüketici harcamalarında bir toparlanmaya ve 53 yılın en düşük işsizlik oranının vurguladığı halde şaşırtan derecede güçlü bir işgücü piyasasına işaret ediyor.

Sınırlı işgücü arzı tabanında ortaya çıkan güçlü istihdam sayıları şirketler için fiyat maliyetlerini artırırken enflasyonu yüksek kalması risklerini de artırdı. Fed’in fiyat artış baskılarını dizginlemek için faizleri agresif biçimde yükseltmesi resesyon riskini artırsa da sağlıklı istihdam artışının iktisat için kıymetli bir takviye olduğu bedellendiriliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar