Parapiyasasi.net
ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Datalar Nasıl Okunmalı?
Yazar: -14 Şubat 2023
10

shutterstock 1315667918 16 9 1668086684

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi tarafından yayınlanan datalara nazaran, ABD enflasyon verisi Ocak ayında beklentilerin üzerinde geriledi.

ABD enflasyon verisi geriledi

Kripto fiyatları, beklenenden yüksek olan TÜFE datalarına olumsuz reaksiyon verdi. ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi, Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) datalarını yayınladı. Bilgiler, önümüzdeki aylarda Fed’in para siyasetini daha da gevşetme umuduyla, enflasyonda kıymetli bir düşüş olacağı istikametindeki yaygın beklentinin ortasında geldi. ABD enflasyonu, yıllık bazda %6,2 artış beklentisinin üzerinde, %6,4’e geriledi.

Ocak ayı TÜFE, %6,2’lik beklentiye rağmen %6,4’te çekirdek TÜFE ise %5,5’lik beklentiye rağmen %5,6’da gerçekleşti. Bu, şu anda 102.95’te bulunan ABD Doları Endeksi’nde (DXY) hafif bir yükselişe yol açtı. Bununla birlikte son enflasyon sayıları, iktisadın son aylarda şahit olduğu yüksek enflasyon bağlamında memnuniyetle karşılanan bir eğilimdir.

Fed’in enflasyonu %2’nin altına düşürme sonuncu maksadı ile birlikte piyasa para siyasetinde daha fazla sıkılaşma bekleyecek. Volatilitenin fonların kripto para ünitelerine yönlendirilmesine yol açacağı düşünülürse, bu uzun vadede kripto topluluğu için olumlu bir haber.

ABD TÜFE %6,4 enflasyon bildirdi

Benzin ve besin üzere değişken fiyatları içermeyen Çekirdek TÜFE, piyasa varsayımlarıyla tam olarak uyumlu olarak aylık %0,3 arttı. Eylül ayındaki %6,5’lik artış, Ağustos 1982’den bu yana en yüksek artış oldu.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun yakından takip ettiği endekse nazaran, temel tüketici fiyatları son 15 ayda en az arttı. Bu, Federal Rezerv’in son birkaç aydır ülkede uyguladığı faiz oranlarının boyutunu daha da düşürmesini mümkün kılıyor.

1200x627 gozler abd enflasyon verisinde haziran 2022 abd enflasyon orani verisi ne zaman saat kacta aciklanacak ne olac 1657527948224

2021 baharında bir dizi faktör bir ortaya gelerek enflasyonda ani bir yükselişi tetikledi ve bu da fiyat artışlarının 1980’lerin başındaki stagflasyon periyodundan bu yana en yüksek düzeylerine ulaşmasına neden oldu.

Pandemi bir arz ve talep dengesizliği yarattı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali güç fiyatlarını etkiledi ve milyarlarca dolarlık mali ve nakdî teşvik, tedarik zinciri sıkıntılarına takılan daha az emtia için bol ölçüde para avına neden oldu.

Piyasa tepkisi

Hisse senedi vadeli süreçleri, Ocak ayı tüketici fiyatlandırma raporunun uzmanların enflasyonist baskılarda azalmaya ait iddialarını desteklemesiyle nispeten yükseldi. Dow Jones Industrial Average vadeli süreç kontratları 79 puan ile birlikte %0,26 arttı, Nasdaq 100 vadeli süreçleri %0,32 ve S&P 500 vadeli süreçleri %0,20 artış gösterdi.

ABDdeki Tesvik Paketi Tartismalari Bitcoini BTC Nasil Etkiler

Kripto para piyasası ise çelişkili reaksiyonlar yaşadı. Kriptokoin.com verilerine nazaran en yüksek piyasa pahasına sahip olan Bitcoin (BTC) şu anda 21.660 dolardan süreç görüyor ve son saatte %0,41’lik bir düşüşü temsil ederken, son 24 saatte %0,35 artış gösterdi. Bununla birlikte Ethereum (ETH) fiyatı, anlık olarak %2’lik bir artışla 1.515 dolar düzeyinden süreç görmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar