Parapiyasasi.net
ABD Hazine Bakanı Yellen’ın sürpriz Ukrayna ziyaretinde öne çıkanlar
Yazar: -28 Şubat 2023
7

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 1. yıldönümünde ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna’nın Başşehri Kiev’i ziyaret etmesinin akabinde, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Kiev’e giderek Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile görüştü.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın Kiev’i ziyaret etmesi, ABD’nin Ukrayna’ya mali yardım da dahil olmak üzere ülkenin Rusya’nın işgaline karşı savunmasını destekleme taahhüdüne dair yüksek profilli bir ziyaret oldu.

Bakan Yellen, ABD Kongresi’nin geçen Aralık ayında Ukrayna’ya takviye hedefli onayladığı 45 milyar dolarlık tedbir paketinin modülü olan yaklaşık 10 milyar dolarlık finansal yardımın ayrıntılarını Ukraynalı yetkililerle konuştu.

Bakan Yellen, Kiev’deki ziyaretinde Ukrayna’nın yalnız olmadığını, ekonomik yardımların birinci modülü olan 1,2 milyar doların ulaştırıldığının altını çizdi

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Yellen’ın, Zelenskiy idaresinin yolsuzlukla uğraş faaliyetlerini mutlulukla karşıladığı belirtildi. ABD’nin, ekonomik yardımının sorumlu biçimde kullanıldığından emin olabilmesi için Ukrayna hükümetinin yolsuzlukla uğraş faaliyetlerinin değer taşıdığı biliniyor.

Bakan Yellen ile Ukraynalı yetkililer ortasındaki görüşmede Rusya’nın ekonomik alanını daraltma, yeni yaptırımlar getirme ve Rusya’ya yardımcı olan öbür ülkelere karşı mümkün yeni adımlar konusunda görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Ukrayna iktisadının geçen yıl savaş nedeniyle yüzde 30’u aşan bir küçülme yaşadığı iddia ediliyor.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’in milletlerarası tahvil piyasalarından borç alamayan hükümetinin, bu yıl ABD, Avrupa Birliği ve başka memleketler arası destekçilerden yaklaşık 38 milyar dolar finansmana muhtaçlığı olacağını kestirim ediliyor

IMF Yöneticisi Kristalina Georgieva da 21 Şubat’ta Ukrayna’ya gitmişti. Mart ayı sonuna kadar ABD’nin baskısı ile Ukrayna için bir IMF programının yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar