Parapiyasasi.net
ABD Hazine Bakanı’ndan borç limiti uyarısı
Yazar: -16 Mayıs 2023
7

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin 1 Haziran’a kadar artırılmaması yahut askıya alınmaması halinde ülkenin nakit meşakkati çekebileceğini bildirdi.

Yellen, borç limitine ait aktüel bilgileri paylaşmak için ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye yönelik yeni bir mektup kaleme aldı.

Söz konusu mektupta Yellen, Kongre’nin borç limitini Haziran ayı başına ve potansiyel olarak 1 Haziran’a kadar yükseltmemesi yahut askıya almaması halinde Hazine’nin hükümetin tüm yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceğinin varsayım edildiğini belirtti.

Yellen, bu iddiaların mevcut bilgilere dayandığına işaret ederek, federal gelirler, harcamalar ve borçların bu varsayımlardan farklı olabileceğini kaydetti.

“ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebilir”

Hazine’nin harikulâde tedbirleri tükettiği fiili tarihin bu varsayımlardan birkaç gün yahut hafta sonra olabileceğini belirten Yellen, daha fazla bilgi edinildikçe gelecek hafta Kongre’ye ek bilgi sağlayacağını aktardı.

Yellen, “Borç limitinin askıya alınması yahut artırılması için son dakikaya kadar beklemenin işletme ve Tüketici İnancına önemli ziyanlar verebileceğini, vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabileceğini ve ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmiş borç limiti açmazlarından öğrendik” değerlendirmesinde bulundu.

Haziran başında vadesi dolan menkul değerler için Hazine’nin borçlanma maliyetlerinin kıymetli ölçüde arttığını şimdiden gördüklerini belirten Yellen, Kongre’nin borç limitini artırmayı başaramaması halinde Amerikan aileleri için önemli zorluklara neden olacağını, ülkenin global liderliğinin ziyan göreceğini ve ulusal güvenlik çıkarlarını savunma kabiliyeti hakkında soru işaretleri oluşturacağını aktardı.

Yellen, Kongre’ye yönelik mümkün olan en kısa müddette harekete geçerek ABD’nin prestijini muhafaza davetini yineledi.

Federal hükümet mevcut borç limitine ulaştı

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde kıymetli harcama kesintilerinden yana tutum sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin makul harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

ABD Lideri Joe Biden’ın borç limiti konusunu görüşmek üzere salı günü Kongre önderleriyle bir ortaya gelmesi bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar