Parapiyasasi.net
ABD petrol fiyatı kestirimini aşağı istikametli revize etti
Yazar: -10 Mayıs 2023
8

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), “Nisan 2023 Kısa Periyot Güç Görünümü Raporu”nda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi üyesi ülkelerin Nisan başında aldığı günlük 1,2 milyon varillik kesintinin fiyat artışlarını desteklediği lakin zayıf global ekonomik bilgilerin, bankacılık kesimi ile ilgili devam eden risk algısının ve enflasyon kaygılarının petrol fiyatlarındaki aşağı taraflı baskıyı artırdığı belirtildi.

Bu kapsamda, bu yıl için Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının 78,05 dolar olacağı iddia edildi. Bu sayı bir evvelki raporda 85,01 dolardı.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varil fiyatının ise bu yıl için 73,62 dolar olacağı öngörüldü. WTI’nın varil fiyatı bir evvelki raporda 79,24 dolar olarak varsayım edilmişti.

Gelecek yıl ise Brent tipi ham petrolün varil fiyatının 74,47 dolar, WTI tipi ham petrolün varil fiyatının ise 69,47 dolar olması bekleniyor.

ABD’nin günlük ham petrol üretiminde yükseliş bekleniyor

Rapora nazaran, ABD’de günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 12 milyon 530 bin varil olması bekleniyor. Geçen yıl bu sayı yaklaşık 11 milyon 880 bin varil olarak kayıtlara geçmişti. Üretimin 2024’te 12 milyon 690 bin varile çıkacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol arzının bu yıl günlük 101 milyon 340 bin varil, gelecek yıl da 103 milyon 20 bin varil olacağı iddia ediliyor.

Raporda, geçen ay açıklanan kesintilerin akabinde OPEC’in petrol ve petrol eserleri üretiminin bu yıl günlük 33 milyon 676 bin varile, gelecek yıl günlük 34 milyon 450 bin varile ulaşacağı belirtildi. Kümenin ham petrol üretiminin ise bu yıl 28 milyon 340 bin varil, gelecek yıl 28 milyon 990 bin varil olacağı iddia ediliyor.

Küresel petrol talebinin ise bu yıl günlük 100 milyon 990 bin varil, gelecek yıl 102 milyon 710 bin varil olacağı öngörülüyor. Yılın geri kalanında ve bu yıl global tüketimde beklenen artışın Çin ve Hindistan’ın başı çektiği OECD dışı Asya ülkelerden geleceği iddia ediliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar