Parapiyasasi.net
ABD Sanayi Üretimi Konusunda Düşüş Yaşıyor
Yazar: -16 Nisan 2020
13

Dünya genelinde tüm alanları etkileyen Covid-19 salgını sonrası ABD sanayi üretiminde mart ayı itibari ile ciddi bir düşüş yaşıyor. Mart ayı itibari ile %5,4 düşüş ile sanayi üretimi alanında 74 yılı geride bırakan en hızlı iniş eğilimini gösteriyor.

Fed’den Açıklama

ABD’nin merkez bankasının mart ayı için üretim noktasında çıkardığı verilere göre kullanım kapasitesi dahil şubat ayına kıyasla azalma kaydedildi. Olumsuz durumların en son 1946 yılının ocak ayında yaşanıldığı düşünülürse aradan geçen 74 yıllık sürecin en kötü senaryosu gerçekleşmiş oldu. Piyasada öngörülen rakam %4 iken oluşan tablo oldukça olumsuz olarak kayıtlara geçmiş oluyor.sanayi uretimi

Sanayi Üretiminde Düşüşün Nedeni

Covid-19 nedeni ile alınan önlemler kapsamında üretim tesislerinin faaliyetinin durdurulması bu düşüşle ilintili bir durum olduğunu gösteriyor. İmalat sanayisinde ise üretim %6,3 düşüşle, piyasa öngörüsü olan %3,2 oranının oldukça üstünde. Kapasite kullanımı olarak %4,3 düşüş yaşandı ve %72,7 oranında seyretti. Kapasite kullanımının, yapılan öngörüye göre %73,8 olması gerekirken beklentileri karşılamaması sanayi üretimini olumsuz etkiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar