Parapiyasasi.net
ABD tahvillerinde ‘kurumsal’ baskı
Yazar: -02 Mayıs 2023
5

ABD’de milyarlarca dolarlık kurumsal tahvil ihraçları ülke tahvillerine satış getirdi.

Wall Street, geçen yılın Mart ayından bu yana Fed’in arka arda 10. faiz artırımına hazırlanırken, yatırımcılar yatırım yapılabilir düzeydeki kurumsal tahvil ihraçlarına yönelmeye başladı. Pazartesi günü ihraca çıkan değerli şirketler ortasında Meta Platforms Inc. 8,5 milyar dolar, Comcast Corp. 5 milyar dolar ve Hershey Co. 750 milyon dolarlık tahvil sattı.

11 ihraççı şirketin toplam tahvil satışı 22 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. İhraçların ağırlaştığı öteki periyotlarda olduğu üzere, artan rekabet ve hedge hedefli hazine tahvili satışları yapılması, ABD tahvillerinin paha kaybetmesine neden oldu.

ABD’de Pazartesi açıklanan Nisan ayı ISM imalat endeksi verisinin varsayımları aşarak enflasyon tasalarını körüklemesi ve JPMorgan’ın First Republic’i satın almasının piyasa algısını desteklemesi de Pazartesi günü tahvil fiyatları üzerinde baskı yaratan ve getirileri yükselten öbür faktörler oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü 15 baz puan yükselişle yüzde 3,57’ye çıkarken, 2 yıllık tahvilin getirisi 13 baz puan tırmandı. 30 yıllık ABD tahvilinin getirisi de aralıktan bu yana en güçlü günlük artışını kaydetti.

JPMorgan sıkıntılı bankayı devralıyor

JPMorgan Chase & Co., Mart ayında yaşanan finansal çalkantının akabinde problemleri devam eden son banka pozisyonundaki First Republic Bank’i satın almayı kabul etti.

Buna nazaran JPMorgan, First Republic’in kredilerinin yaklaşık 173 milyar dolarını, menkul değerlerinin 30 milyar dolarını ve mevduatlarının 92 milyar dolarını satın aldı. Satın alma kararına ait açıklama Federal Deposit Insurance Corp.’un (FDIC) First Republic’e el koymasının akabinde, Pazartesi günü yapıldı.

FDIC, JPMorgan ile First Republic’in kimi konut ve ticari kredilerdeki kayıpların yanı sıra ödemeleri de paylaşacağını duyurdu. Birinci çeyrekte, ABD’nin en büyük bankalarından gelen takviyeye rağmen beklentilerin üzerinde bir mevduat çıkışı açıklayan First Republic, ABD tarihinde iflas eden en büyük ikinci, Mart başından bu yana da batan dördüncü bölgesel banka olarak kayda geçti.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu işin sonuna yaklaşıyoruz ve umarım bu satın alma her şeyi dengelemeye yardımcı olur. Bölgesel bankaların son haftalarda açıkladığı birinci çeyrek bilançoları aslında hayli güzeldi. Amerikan bankacılık sistemi fevkalâde derecede sağlam” sözlerini kullandı. Bununla birlikte Dimon, kredilerde bir mühlet daha sorunlar yaşanabileceğini belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar