• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8715
  % -0,16
 • € EURO
  31,2605
  % -0,43
 • £ POUND
  36,4186
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  4,0450
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3131
  % -0,93
 • BITCOIN/TL
  1260222,555
  % 4,07
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD, TikTok’dan paylarını satmasını talep etti

ABD, TikTok’dan paylarını satmasını talep etti

Wall Street Journal (WSJ) gazetesindeki haberde, kelam konusu talebin, Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS) tarafından yapıldığı belirtildi.

Haberde TikTok uygulamasının sahibi ByteDance’in paylarının yüzde 60’ının global yatırımcılara, yüzde 20’sinin şirket çalışanlarına ve kalan yüzde 20’sinin de kurucularına ilişkin olduğu kaydedildi.

Bu kapsamda ByteDance’in paylarını satmadığı sürece, ABD’de TikTok uygulamasının kullanımına yasak getirilebileceği aktarıldı.

TikTok Sözcüsü Brooke Oberwetter, yaptığı açıklamada, “Eğer gaye ulusal güvenliği korumaksa elden çıkarmak sorunu çözmez. Uygulamanın sahibinin değişmesi, bilgi akışı yahut erişimi üzerinde rastgele bir yeni kısıtlama getirmez.” sözlerini kullandı.

Oberwetter, “Ulusal güvenlikle ilgili telaşları ele almanın en güzel yolu, halihazırda uygulamakta olduğumuz sağlam üçüncü taraf izleme, inceleme ve doğrulama ile Amerikalı kullanıcı bilgilerinin ve sistemlerinin şeffaf, ABD merkezli bir biçimde korunmasıdır.” dedi.

ABD’de devlet kurumlarında TikTok yasağı

ABD’de 28 Şubat’ta, tüm federal kurumlara ilişkin telefonlarda TikTok yasağının uygulanması için 30 gün müddet tanınmıştı.

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok devlet kurumu, Kongrede aralık ayında yapılan oylamayı beklemeden TikTok’u yasaklamıştı. ABD Senatosu, 15 Aralık 2022’de “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle federal hükümet çalışanlarının devlete ilişkin aygıtlara TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oy birliği ile kabul etmişti.

ABD Temsilciler Meclisi, 28 Aralık 2022’de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi aygıtlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti. Maryland, Nebraska, Güney Carolina, Güney Dakota, Indiana ve Texas da dahil olmak üzere birçok eyalette de TikTok kullanımını yasaklayan benzeri yasalar çıkarılmıştı.

TikTok Üst Yöneticisi Shou Zi Chew’ün 23 Mart’ta Kongre’de hususa ait tabir vermesi bekleniyor.

TikTok, güvenlik ve mahremiyet korkuları nedeniyle gündemde

TikTok, güvenlik ve mahremiyet tasaları nedeniyle Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği ve kullanıcı bilgilerine erişilebileceği kaygısıyla önemli kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı AB Komitesi, 23 Şubat’ta güvenlik telaşları nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirmişti.

Norveç’te Adalet Bakanı, devletin tahsis ettiği telefona TikTok uygulaması yüklediğini bildirmemesi nedeniyle özür dilemek zorunda kalmıştı.

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik önlemleri kapsamında çalışanlarına resmi hizmette kullanılan aygıtlarda Çinli toplumsal medya platformu TikTok’u kullanmasına yasak getirmişti.

YORUMLAR YAZ