Parapiyasasi.net
ABD TÜFE beklentisi Mayıs 2021’den beri en düşük düzeyde
Yazar: -13 Mart 2023
7

New York Fed, Şubat ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1.300 hanehalkının iştirakiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, Şubat ayında 0,8 puan azalışla yüzde 4,2’ye düştü. Bu bedel, Mayıs 2021’den bu yana kaydedilen en düşük enflasyon beklentisi oldu.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de Şubat’ta yüzde 2,7’de sabit kaldı.

Aynı periyotta, gelecek 5 yıllık süreci kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi ise 0,1 puan artışla yüzde 2,6’ya çıktı.

Hanehalkı harcamalardaki artışa ait beklenti şubatta yüzde 5,7’den yüzde 5,6’ya gerileyerek düşüşünü 4’üncü aya taşıdı. Hanehalkı gelirindeki artışa ait beklenti de şubatta yüzde 0,1 puan azalışla yüzde 3,2’ye düştü.

Bu periyotta konut fiyatlarında beklenen artış 0,3 puan artarak yüzde 1,4’e yükseldi. Besin, güç, sıhhat ve kira maliyetlerinde ise tıpkı devirde artışa ait beklentiler azaldı.

ABD’de Şubat ayı enflasyonu yarın açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ocak’ta aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 6,4 artarak beklentileri aşmıştı.

Ülkede yarın açıklanacak Şubat ayı enflasyonuna ait piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 6 artış istikametinde.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar