Parapiyasasi.net
ABD TÜFE Verisi Bekleniyor: BTC, SHIB, ETH Nasıl Etkilenir?
Yazar: -14 Şubat 2023
16

1200x627 enflasyon orani ne zaman aciklanacak tefe tufe tuik 2022 agustos ayi enflasyon orani verisi icin tarih belli o 1661706104508

Kripto yatırımcıları bugün açıklanacak olan TÜFE bilgilerine hazırlanıyor. Gözler BTC, SHIB ve ETH’ye çevrilecek. Kriptokoin.com olarak bugün açıklanacak TÜFE raporunun ayrıntılarını sizler için derledik.

TÜFE raporu bugün açıklanacak

Geçen ayki kripto piyasası rallisine kısmen, daha geniş finansal piyasada olumlu hislere sahip optimist yatırımcılar neden oldu. Toplanan tek pazar kripto değil, pay senetleri de çıkar gösteren büyük endekslerle birlikte bir artış yaşadı. Lakin ekonomik kasvetler Şubat ayının başından beri yayılmış üzere görünüyordu.

Avrupa’da pay senetleri, İngiltere’nin yüzde sıfır büyümesiyle ilgili haberlerin piyasada karamsarlığa yol açmasıyla son birkaç günde düşük süreç gördü.

abd enflasyon rakamlari kac oldu kasim ayi abd 15492259 9210 amp

Asya’da yatırımcılar ABD merkez bankası tarafından daha fazla sıkılaştırma mümkünlüğü ve bunun kripto ve ABD iktisadı üzerindeki tesiri konusunda endişelenirken, pay senetleri Pazartesi günü ikinci bir haftalık gerilemede geriledi.

Bu ortada, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun TÜFE raporunu bugün 16.30’da yayınlaması planlanıyor. Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistlere nazaran enflasyon ayda %0,4 ve yıllık %6,2 artacak.

TÜFE sayıları ve kripto üzerindeki etkisi

Mal ve hizmetler için fiyat değişikliklerini tahlil eden Tüketici Fiyat Endeksi raporu, kripto para piyasasını çeşitli hallerde etkileme potansiyeline sahiptir.

bitcoinamericanflag1

İlk olarak beklenenden daha yüksek bir TÜFE sayısı, yatırımcıların fiat para ünitelerine yahut merkez bankalarına bağlı olmayan kripto para üniteleri üzere öteki yatırımlar aramasına neden olabilir.

İkincisi, varsayım edilenden daha düşük gelen bir TÜFE sayısı aykırı tesir yaparak kripto para üniteleri için daha az ilgiye yol açabilir. Bununla birlikte TÜFE raporunun, BTC alanındaki piyasayı harekete geçiren birkaç potansiyel olaydan sadece biri olduğunu belirtmekte yarar vardır. Piyasa havası, düzenleyici değişiklikler ve genel ekonomik eğilimlerin tümü, kripto para ünitelerinin fiyatı üzerinde tesirli olabilir.

Aylık TÜFE’nin artması bekleniyor

Geçen ay hem pay senetleri hem de kripto üzere alternatif yatırımlar için kusursuz bir vakit olabilir, lakin makroekonomik göstergeler çok farklı bir öykü gösteriyor. Ekonomistler, ABD aylık TÜFE’nin geçen Aralık ayındaki %0,1’den Ocak ayında %0,5’e yükselmesini bekliyor. Lakin bu, Aralık ayındaki %6,5’ten %6,2’ye düşmesi beklenen yıllık TÜFE ile hayli çelişkili.

Tuketici Fiyat Endeksi Ocak 2020 640

Aylık TÜFE sayılarında beklenen bu artış, ekonomistlerin iktisattaki kısa ve orta vadeli güzelleşmeler konusunda karamsar olduklarının bir işareti. Bu karamsarlık, Bitcoin ve Ethereum üzere büyük kripto para ünitelerinin son piyasa hareketine bir halde yansıyor.

ABD Federal Rezerv Lideri Michelle Bowman da geçtiğimiz günlerde enflasyonun hala %2 amacının üzerinde olması nedeniyle Fed’in hala daha fazla artış beklediğini söyledi. Bu agresif siyaset ve daha düşük Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) sayılarının işaret ettiği düşük tüketici harcamaları ile yatırımcılar, Ocak ayında başlayan birebir piyasa rallisi hakkında karamsar olabilirler.

BTC, ETH, SHIB’i ne bekliyor?

MoM TÜFE bilgileri beklendiği üzere yahut daha düşükse, güçlü oynaklık daha geniş finansal piyasaya girebilir. Genel olarak, iki pazar birbiriyle güçlü bir biçimde bağlı olduğundan, bu hafta hem pay senetleri hem de kripto için çok kıymetli olacak.

Kripto para ünitesinin yaşadığı mevcut piyasa düşüncesiyle birlikte, zayıf performans gösteren Bitcoin ve Ethereum yatırımcı itimadını aşağı çektiği için daha düşük düzeyler görebiliriz.

oAoasQ64

Piyasalar huzursuz bir biçimde beklerken, yatırımcıların tek ümidi önümüzdeki haftalarda makroların düzeleceği tarafında. Bununla birlikte son haberler, birtakım analistlerin kısa ve sığ bir sakinlik beklemesiyle, yumuşak bir sakinliğin olma ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

Bu kripto için uygun bir haber olsa da, berbatlaşan makronun kısa ve orta vadeli sonuçlarını dengeleyemez. Yatırımcılar ve traderlar, piyasa karamsar duruşunu sürdürürken daha fazla problemin gelmesini beklemeli. Yeniden de TÜFE raporunun sonucunu beklerken her şey olabilir.

BTC, TÜFE’ye nasıl reaksiyon verecek?

Çekirdek enflasyonun aylık %0,4 ve yıldan yıla %5,5 artması bekleniyor (%5,7’den düştü). Endişe ise Ocak ayında yüksek bir enflasyon oranının ABD Merkez Bankası’nı faiz oranlarını kestirim edilenden daha yükseğe yükseltmeye ve faiz oranlarını daha uzun müddet bu düzeyde tutmaya sevk etmesidir.

TÜFE beklentilerin altındaysa Bitcoin ve kripto paralar, TÜFE’nin büyüklüğüne bağlı olarak az ya da çok bir artış görecek. Beklentilerin üzerinde bir TÜFE olan rastgele bir hayal kırıklığı, Fed’in oranları artırmak için daha fazla hareket alanı elde etmesiyle satışları tetikleyebilir. Piyasa iştirakçilerinin tahminleride bulunuyor. Bununla birlikte piyasa konsensüsü %6,2 iken, Cleveland Fed %6,48, Kalshi %6,6 ve Truflation %5,8 olarak kestirim ediyor.

Büyük bankalar ortasında, iddialar de birtakım durumlarda keskin bir halde farklılık gösteriyor. Bank of America %6,1 iddia ederken, Goldman Sachs %6,4 varsayım ediyor. Ortada %6,2 ile Credit Suisse, JP Morgan ve Wells Fargo yer alıyor. JP Morgan’ın, Bitcoin’in son 18 ayda yüksek oranda alakalı olduğu S&P 500 için planı şu biçimde: Temel durum (%65 olasılıkla) Ocak TÜFE’yi %6,0 ile %6,3 ortasında görüyor ve bu da S&P 500’de %1,5 ila %2’lik bir üst hareketi tetikleyebilir.

JP Morgan’a nazaran en mümkün ikinci durum, S&P 500’ü %0,75’ten %1,5’e düşürebilecek olan %6,4 yahut %6,5’lik bir TÜFE’dir. Banka devine nazaran, öteki iki senaryo (%6,5’in üstü ve %6,0’ın altı) sırf %5’lik marjinal bir olasılığa sahiptir. Bitcoin için en mümkün senaryo, kripto piyasası daha değişken olduğu için daha da büyük bir yükseliş trendini tetikleyebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar