Parapiyasasi.net
ABD uçak gemisi Doğu Akdeniz’de: Talep halinde gelecek
Yazar: -10 Şubat 2023
8

EUCOM, ABD’nin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar için Türkiye’ye gönderdiği arama kurtarma grubu ve öteki yardımlara ait yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, daha evvel Atina’da demirli olan ve Akdeniz’e gönderilen USS George H. W. Bush gemisine ait “George Herbert Walker Bush Uçak Gemisi Taaruz Kümesi, 7 Şubat’taki bildirimin akabinde saatler içinde Doğu Akdeniz’e intikal etti ve lojistik, tıbbi ve rotatif hava ikmal takviyesi sağlamaya hazır.” sözü kullanıldı.

Rodos adası açıklarında

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran gemi Rodos adası açıklarında, memleketler arası sularda konumlandı.

Açıklamada, EUCOM karargahından bir grubun arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 9 Şubat’ta İncirlik Hava Üssü’ne geldiği belirtildi.

İncirlik’te konuşlu ABD helikopterlerinin de bölgede arama kurtarma çalışmalarına katıldığı kaydedilen açıklamada, “İncirlik Hava Üssü’ne, Black Hawk ve CH-47 Chinook tipi helikopterler de dahil olmak üzere ek helikopterlerin gönderiliyor.” bilgisi verildi.

EUCOM’un Türkiye’ye yapılan insani yardımları komuta etmek üzere ABD Avrupa ve Afrika Donanma Kuvvetlerini görevlendirdiği belirtilen açıklamada, ABD’nin yardımlarının askeri uyumu için ABD Donanma Çıkarma Kuvvetleri Avrupa Kumandanı ve 2D Deniz Piyadeleri Sefer Tugayı Kumandanı Tuğgeneral Andrew Priddy’nin 9 Şubat’ta Türkiye’ye gittiği aktarıldı.

Açıklamada kelamlarına yer verilen EUCOM Kumandanı Orgeneral Christopher G. Cavoli “Bir müttefik yahut ortak ülke, felaket ve trajik insan kaybıyla karşı karşıya kaldığında, ABD bu ulusun gereksinimlerine süratli bir biçimde cevap vermek için bir an bile tereddüt etmez.” tabirlerini kullandı.

Cavoli, arama kurtarmadan tıbbi ve insani yardıma kadar EUCOM’un, Türkiye’ye yardım sağlamak üzere ABD devlet kurumlarıyla birlikte çalıştığını kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar