• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1593236,694
  % 1,10
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD’de banka mevduatlarında 39 yılın en büyük düşüşü

ABD’de banka mevduatlarında 39 yılın en büyük düşüşü

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Lideri Martin Gruenberg, 2023’ün birinci çeyreğine ilişkin bankacılık profiline ait değerlendirmelerde bulundu.

Son devirdeki bankacılık geriliminin bankacılık sisteminden mevduat çıkışını artırdığını belirten Gruenberg, toplam mevduatların arka arda 4’üncü çeyrekte düştüğünü bildirdi.

Gruenberg, toplam mevduatların bu yılın birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 2,5 azalarak 18,7 trilyon dolara gerilediğini ve bunun datanın toplanmaya başlandığı 1984’ten bu yana kaydedilen en büyük düşüş olduğunu aktardı.

Sigortalı mevduatların artması nedeniyle sigortasız mevduatlardaki azalışın kelam konusu düşüşte tesirli olduğunu lisana getiren Gruenberg, sigortasız mevduatların bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 8,2 azaldığını, sigortalı mevduatların ise birebir devirde yüzde 2,5 arttığını kaydetti.

Banka iflasları bölümün kârını olumsuz etkiledi

Gruenberg, bankacılık dalının net karının ise bu yılın birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 16,9 artışla 79,8 milyar dolara çıktığını fakat batan banka satın almalarından kaynaklanan muhasebe yararları hariç tutulduğunda kar düzeyinin kabaca birebir kaldığını belirtti.

Son zamanlardaki gerilim devrine karşın bankacılık dalının epey sağlam olduğunu kanıtladığını vurgulayan Gruenberg, kesimin net gelirinin birinci çeyrekte yatay bir seyir izlemesine karşın hala yüksek, varlık kalitesi ölçütlerinin olumlu ve bölümün güzel sermayelendirilmiş durumda olduğunu tabir etti.

Gruenberg, bu yılın birinci çeyreğine ilişkin sonuçların bilhassa yararlar için bölümde Mart ayı başlarında başlayan gerilimin sadece birkaç haftalık tesirlerini içerdiğine işaret ederek, kesimin gerilime verdiği reaksiyonun daha kalıcı tesirlerinin ikinci çeyrek sonuçlarına kadar tam olarak ortaya çıkmayabileceğini aktardı.

Bankacılık bölümü değerli aşağı istikametli risklerle karşı karşıya

Gruenberg, bankacılık bölümünün enflasyonun tesirleri, artan piyasa faiz oranları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve jeopolitik meçhullükten kaynaklanan değerli aşağı taraflı risklerle karşı karşıya olduğu ikazında bulundu.

Bu risklerin kredi kalitesine ve karlılığı zayıflatma potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Gruenberg, bunun sigortalamanın daha da sıkılaşmasına, daha yavaş kredi büyümesine ve daha yüksek provizyon masraflarına neden olabileceğine işaret etti.

Gruenberg, bu riskler dikkate alınarak FDIC’nin son banka iflaslarının likidite üzerindeki tesirleri dahil olmak üzere bankacılık kesiminin durumunu izlemeye ve uygun kontrol tedbirlerini almaya odaklanacağını vurguladı.

YORUMLAR YAZ