Parapiyasasi.net
ABD’de bankacılık gerilimi artıyor
Yazar: -28 Nisan 2023
8

First Republic Bank’in birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde mevduat çıkışı yaşadığının açıklanmasının ve payının rekor düşük düzeye inmesinin akabinde ABD’de orta ölçekli bankalara dair tasalar tekrar tırmanışa geçti.

Bunun sonucu olarak da Fed’in iskonto penceresi ile Silicon Valley Bank ve Signature Bank iflasları sonrası devreye alınan acil dayanaklardan biri olan Bank Term Funding Program (BTFP) üzere acil fonlama imkanlarına müracaatlarda son iki haftadır tekrar artış görülüyor.

Perşembe günü yayımlanan datalara nazaran ABD Merkez Bankası finansal kurumları 19 Nisan’da sona eren haftada 143,9 milyar dolar, 26 Nisan’da sona eren haftada da 155,2 milyar dolar fonladı.

Fed’in haftalık bilançosuna nazaran klâsik borç verme programı olan iskonto penceresinden fonlama 19 Nisan haftasında 69,9 milyar dolar olurken, 26 Nisan haftasında 73,9 milyar dolara çıktı. BTFP fonlaması ise sırasıyla 74 ve 81,3 milyar dolar oldu.

İskonto penceresinden fonlama Mart ayında 152,9 milyar dolarla rekor kırmış, daha sonra banka geriliminin yatışmasıyla düşüşe geçmişti.

Fed haftaya ne yapacak?

ABD Merkez Bankası’nın amacın hayli üzerinde seyreden enflasyonu aşağı çekme teşebbüslerinin devamı olarak gelecek hafta 25 baz puanlık artışla faizleri yüzde 5’in üzerine çıkarması bekleniyor. Lakin bankacılık bölümüne yönelik telaşların tekrar tırmanması bu kararı zora sokabilir.

Politika yapıcılar muhtemelen gelecek haftaki toplantıda kredi sıkılaşmasının büyüme üzerinde ne ölçüde tesirli olduğunu değerlendirmeye çalışacaklar.

TD Securities Global Faiz Stratejisi Yöneticisi Priya Misra da “Özellikle sıkılaşan kredi şartları karşısında iktisadın direncini denetim edecekler. Tutanaklarda, kimilerinin güzelleşme konusunda kaygılı olup olmadığını anlayabiliriz” değerlendirmesini yapıyor.

Perşembe günü ABD büyüme suratının birinci çeyrekte, zayıf yatırım harcamaları ve stoklardaki gerilemenin tüketim harcamalarındaki artış tesirini azaltmasıyla yavaşladığı açıklandı.

Fed şu ana kadar finansal sıkıntılara acil fonlama adımları ve farklı tedbirlerle cevap vermeyi ve para siyasetini bundan farklı tutmayı tercih etti. Lakin Misra’ya nazaran bankalardaki meseleler büyüme üzerinde tesirli olmaya başlarsa bu durum değişebilir. Misra son durumda Fed’den iki 25 baz puanlık faiz artışı daha yapmasını ve aralık prestijiyle faiz indirimlerine başvurmasını bekliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar