Parapiyasasi.net
ABD’de bankalar birinci çeyrekte kredi kurallarını sıkılaştırdı
Yazar: -08 Mayıs 2023
4

Fed, bankaların kredi verme uygulamalarına ait “Kıdemli Kredi Yetkilisi Görüş Anketi” raporunu yayımladı.

ABD’deki 65 yerli bankayla yabancı bankaların ülkedeki 19 şubesinden alınan karşılıklarla hazırlanan raporda, bankaların yılın birinci çeyreğinde şirketler için kredi koşullarını sıkılaştırırken, kredilere talebin zayıf olduğu belirtildi.

Raporda, orta ve büyük ölçekli işletmeler için kredi kaidelerini sıkılaştıran bankaların oranının yüzde 46’ya yükseldiği aktarıldı. Bu oran, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 44,8 olarak kaydedilmişti.

ABD’de bankalar, büyük ölçüde Fed’in süratli faiz artışlarının neden olduğu yüksek borçlanma maliyetlerinin bir sonucu olarak geçen yıl prestijiyle krediye erişimi sıkılaştırmaya başlamıştı. Kredi standartlarını sıkılaştıran bankaların oranı, geçen yılın sonunda yükseliş göstermişti.

ABD’de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl faiz artışlarına başlayan Fed, son toplantısında geçen yılın mart ayından bu yana 10’uncu faiz artırımını gerçekleştirerek siyaset faizini 16 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5-5,25 aralığına yükseltmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar