Parapiyasasi.net
ABD’de belirsizlik devri bitmek bilmiyor! ABD’de belirsizlik devri bitmek bilmiyor
Yazar: -12 Mart 2023
5

ABD iktisadının son 30 yılın en güçlü “şahin” adımlarına rağmen soğuma emaresi göstermemesi piyasalarda en önemli risk ögesi olmaya devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası alınan tedbirler dünya genelinde enflasyona neden olurken, salgının tesirini kaybetmesiyle birçok merkez bankası, “güvercin” siyasetlere son vererek “şahin” tarafa geçti.

“Şahin” adımlarda dünyaya öncülük eden Fed, 25 baz puanla başlayan faiz artırımlarını 75 baz puana kadar çıkarttı ve toplamda 450 baz puanlık faiz artırımına gitti.

Banka, Aralık 2022 ve şubat toplantılarında faiz artırım suratını 25’er baz puan düşürerek 75 baz puandan 25 baz puana indirirken, bu periyotta para piyasalarındaki fiyatlamalara Fed’in son faiz oranını yüzde 5,25-5,50 bandında belirleyeceği beklentileri hakim oldu. Buna rağmen şubatta açıklanan istihdam raporu datalarında tarım dışı istihdamın ocakta 517 binle beklentilerin epey üzerinde gerçekleşmesi, piyasalardaki fiyatlamaları tekrar zorlaştıran süreci başlattı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in faiz oranını yüzde 6’ya kadar çıkarabileceğine yönelik kestirimler ortaya çıkarken, Banka’nın yıl sonunda faiz indirmeye başlayacağına yönelik öngörüler ise değerli derecede güç kaybetti.

ABD iktisadı soğumuyor

Ülkede açıklanan makroekonomik datalar, Fed’in soğutmaya çalıştığı iktisadın hala sıcak olduğuna işaret ediyor.

Analistler, açıklanan birtakım dataların hudutlu da olsa yavaşlayan ekonomik aktiviteye işaret ettiğini lakin kelam konusu yavaşlamanın piyasa beklentilerinin uzağında kaldığını belirterek, bu durumun piyasa fiyatlamalarını bozmaya devam ettiğini söyledi.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam, şubatta 311 bin kişi artarak beklentileri aşarken, işsizlik yüzde 3,4’ten yüzde 3,6’ya yükseldi.

Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik yarar ise tıpkı periyotta yüzde 0,2 artarak 33,09 dolara tırmandı. Piyasa beklentileri, ortalama saatlik yararın kelam konusu periyotta ocak ayında olduğu üzere yüzde 0,3 artması tarafındaydı.

ABD’de ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 6,4 ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 6 artarken, iki datanın de piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesi enflasyonda düşüş eğilimine ait soru işaretlerini ortaya koydu.

Ülkede fabrika siparişleri, yılın birinci ayında yüzde 1,6 azalsa da varsayımlardan daha az geriledi, perakende satışlar ise ocakta yüzde 3 ile öngörülerin üzerinde arttı.

ABD’de özel kesim istihdamı şubatta 242 bin yükselirken, piyasalarda 200 binlik bir artış olması bekleniyordu. Ülkede JOLTS açık iş sayısı, ocakta 10 milyon 842 bine gerilese de bu datanın beklentilerin üzerinde kalması dikkati çekti.

Fed’in bu ayki Bej Kitap Raporu’nda da genel ekonomik faaliyetin 2023’ün başlarında “biraz” arttığı bildirildi. Birçok bölgede fiyat artışlarının yavaşlamasına rağmen enflasyonist baskıların yaygın olmaya devam ettiğine işaret edilen raporda, fiyat artışlarının yıl boyunca ölçülü hale gelmeye devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Konut kesimindeki yavaşlama da istenen seviyede değil

Analistler, ABD iktisadında konut kesiminin kıymetine dikkati çekerek, faiz artışlarının bundan evvelki periyotlarda birinci evvel konut bölümünü etkilediğini, devamında başka bölümlerin yavaşladığını tabir etti.

Atılan “şahin” adımlara rağmen ülkede şimdi konut kesiminde de istenilen sonucun alınamadığını belirten analistler, artan faiz oranlarının iktisatta yavaşlamaya neden olamamakla birlikte bankacılık başta olmak üzere çeşitli bölümlerde likidite sıkıntısına yol açabilme ihtimalinin Fed’in işini gitgide zorlaştırdığını kaydetti.

ABD’de ocakta yeni konut satışları 670 binle öngörülerin hayli üzerinde gerçekleşti. S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, geçen yıl aralıkta yıllık bazda yüzde 5,8 artarak evvelki aylara kıyasla yavaşlama kaydetti.

Öte yandan, ülkede hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50,6 ile genişlemeye işaret ederken, tüketici inancı de güçlü kalmayı sürdürüyor.

Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksi şubatta 67’ye çıktı, ocakta şahsî harcamalar da yüzde 1,8 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Ülkede Conference Board Tüketici İnanç Endeksi, şubatta düşüşünü sürdürdü. Tüketicilerin 12 aylık enflasyon beklentileri yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e geriledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar