Parapiyasasi.net
ABD’de borç limiti için kıymetli toplantı
Yazar: -17 Mayıs 2023
5

ABD’de hükümetin potansiyel bir ödeme temerrüdü felaketi yaşamasına iki hafta kalmışken Senato Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer, federal borç limitini görüşmek üzere Çarşamba günü ülkenin en büyük bankalarının üst seviye yöneticileriyle bir ortaya gelecek.

Bilgi sahibi kaynaklara nazaran yapılacak toplantıda JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser yer alacak. Öte yandan bu hafta Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da bakanlığının gerekli federal ödemeleri yapmak için sahip olduğu kâfi nakit tükenirken finansal kurumların doruklarındaki isimlerle görüşmesi bekleniyor.

JPMorgan kriz odası oluşturdu

Yellen geçtiğimiz hafta şirket önderlerinin borç tavanıyla ilgili telaşlarını lisana getirmelerinin yararlı olacağını söylemişti. Dimon ise Bloomberg TV’ye verdiği röportajda JPMorgan’ın borç limitinin vaktinde artırılmaması ihtimaline karşılık bu tip durumlara yanıt vermek hedefiyle bir kriz odası oluşturduklarını belirtti.

Bankaların CEO’ları kesim için lobi faaliyetleri yürüten Bank Policy Institute’un yıllık toplantısı için Washington’da bulunuyor. Toplantı Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler ortasında tavanı yükseltme ve Cumhuriyetçilerin harcama kısıtlamalarına yönelik taleplerini ele almaya yönelik bir çerçeve üzerinde ağırlaşan görüşmelerle birebir periyotta gerçekleşecek.

Biden ve McCarthy’nin temsilcileri de görüşecekler

ABD Lideri Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin ismine müzakereleri yürüten vazifeliler Çarşamba günü bir ortaya gelerek harcamalara sınırlama getirilmesini, harcanmamış Kovid-19 fonlarının geri alınmasını ve güç ve öteki projeler için hızlandırılmış müsaadeleri içerebilecek bir muahedenin detaylarını görüşecekler.

Salı günü Oval Ofis’te gerçekleştirilen toplantı sonrası her iki partinin önderleri ve Biden optimist bir hal sergileseler de siyaset farklılıkları ortasında bir köprü kurulduğuna dair rastgele bir imada bulunmadılar.

Biden’ın Japonya’da gerçekleştirilecek G-7 toplantısı için Çarşamba günü yola çıkacağı lakin daha uzun bir seyahat yerine Pazar günü geri döneceği belirtildi.

Öte yandan Hazine Bakanı Yellen ise, bakanlığın 1 Haziran tarihinde borç limitini aşmaktan kaçınma yollarının tüketebileceği ikazında bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar