Parapiyasasi.net
ABD’de borç limiti tasaları sürüyor
Yazar: -10 Mayıs 2023
7

ABD’de borç limitinini yükseltilerek, temerrütten kaçınılması için geri sayım devam ediyor. ABD Lideri Joe Biden Salı günü Kongre’deki Cumhuriyetçi temsilcilerle bir ortaya geldi fakat bu görüşmeden sonuç çıkmadı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin de ortalarında olduğu Cumhuriyetçilerle bir ortaya gelen Biden, görüşmeleri “verimli” olarak kıymetlendirdi ve önümüzdeki günlerin çok sıkı müzakerelerle geçeceği sinyalini verdi. McCarthy ise ‘bir hareket görmedim” diyerek bu görüşmede fazla bir ilerleme yaşanmadığını belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ülkenin tüm ödeme yükümlülüklerini 1 Haziran prestijiyle yerine getirme kabiliyetini tüketme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştı.

Wall Street endişeli

Wall Street’in en tecrübeli isimlerinden kimileri, ABD’nin temerrüde düşmesinin “düşünülemez” uzun vadeli sonuçları konusunda ihtarda bulundu ve borç limitinin kalıcı olarak kaldırılması gerekebileceğini savundu.

Goldman Sachs ve JPMorgan’dan yetkililerin de dahil olduğu 17 üyeli Hazine Borçlanma Müracaat Komitesi, Yellen’a yazdıkları mektupta, “Ya ödeneklerle eş vakitli olarak limitlerin yükseltilmesini mecburî kılarak ya da borç limitini büsbütün kaldırarak, mali yükümlülüklerin yerine getirilmesine yönelik alternatif bir sistem geliştirmenin vakti geldi” diye yazdı.

Bu ortada Goldman Sachs, önümüzdeki aylarda niceliksel fonların girişleri ve borç tavanı tartışmaları nedeniyle oynaklığın artabileceği, belirsizlik oluşabileceği konusunda ABD pay yatırımcılarını uyardı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar