• YARIM ALTIN
  5.652,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7363
  % 0,21
 • € EURO
  29,4362
  % 0,49
 • £ POUND
  34,0479
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  3,8019
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,2764
  % -0,53
 • BITCOIN/TL
  758896,146
  % -0,91
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD’de finansal istikrar riskleri için yeni kurallar önerisi

ABD’de finansal istikrar riskleri için yeni kurallar önerisi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında yapılan FSOC toplantısında, finansal istikrar risk tespiti, değerlendirmesi ve müdahalesi için önerilen analitik çerçeve ile banka dışı finansal şirketlerin tespitine ait Kurulun önerdiği kılavuz tartışıldı.

Buradaki konuşmasında, FSOC’nin banka dışı firmaların sistemik kıymetli kurumlar olarak belirlenme halinin gözden geçirilmesi teklifinde bulunan Yellen, 2019’da yayınlanan mevcut kılavuzun, tespit sürecinin bir modülü olarak uygunsuz mahzurlar yarattığını söyledi.

Yellen, bunun faydalı yahut uygulanabilir olmadığını belirterek, kimilerinin mali krizlerin nasıl başladığına ve getirdiği maliyetlere ait kusurlu bir görüşe dayandığını savundu.

Bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite durumlarıyla sağlam kaldığı iletisini yineleyen Yellen, daldaki son çalkantıların acil müdahale yetkisinin değerini gösterdiğini anımsattı.

Yellen, finansal aksamaların başlamasını ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek denetleyici ve düzenleyici bir rejimin de ehemmiyetini vurguladı.

Öte yandan, FSOC, “Finansal İstikrar Riskleri için Analitik Çerçeve” ile “Banka Dışı Finans Şirketi Tespitlerine Ait Kılavuz” olmak üzere iki belgeyi oy birliğiyle kamuoyu görüşüne sunmaya karar verdi.

Konseyin teklifleri ortasında, finansal istikrar risklerini ele alma yeteneğini geliştirmek, misyonların nasıl yerine getirileceği konusunda şeffaflık sağlamak, titiz ve şeffaf bir tespit sürecini temin etmek de yer aldı.

Yellen, FSOC’in çalışmalarında kamu şeffaflığına olan bağlılığını sürdürdüğünü vurgulayarak, kelam konusu evrakların finansal sisteme yönelik riskleri ele almak için kendilerini daha donanımlı hale getireceğini kaydetti.

YORUMLAR YAZ