Parapiyasasi.net
ABD’de güçlü mal siparişleri Ocak’ta varsayımlardan fazla düştü
Yazar: -27 Şubat 2023
8

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran sağlam mal siparişleri Ocak’ta yüzde 4,5 düştü. Bu, Nisan 2020’den beri görülen en sert düşüş oldu. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 4 düşüştü.

Ulaşım hariç siparişler yüzde 0,7 arttı, beklenti yüzde 0,2 artıştı.

Çekirdek sermaye siparişleri olarak bilinen savunma ve havacılık hariç sermaye malı siparişleri yüzde 0,8 arttı. Beklenti yüzde 0,1 düşüştü. Aralık ayı verisi yüzde 0,1 düşüşten yüzde 0,3 düşüşe revize edildi.

Önceki ayın güçlü mal siparişleri verisi de yüzde 5,6’dan yüzde 5,1’e revize edildi.

Ömrü en az 3 yılı bulan eserlerden oluşan güçlü tüketim mallarına yönelik siparişler, sanayi üretimine ait bilgi vermesi açısından ehemmiyet teşkil ediyor.

Fed’in yüksek enflasyonla uğraşında faiz artırımlarını sürdürmesi nedeniyle 2023 yılına ait ekonomik görünüm belirsizliğini koruyor. Yüksek borçlanma maliyetleri, talebin ve yatırım iştahının azalmasına neden oluyor.

Ülkede daha evvel açıklanan imalat dalı aktivitesi 3. ayda da daralmış, Fed’in birtakım bölgesel bankaları da ocak ayında imalat kesimi aktivitesinin daraldığını göstermişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar