Parapiyasasi.net
ABD’de mortgage faizleri yükseldi
Yazar: -01 Mart 2023
6

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) datalarına nazaran, mortgage müracaatları, 24 Şubat ile biten haftada bir evvelki haftaya kıyasla yüzde 5,7 azaldı.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, yüzde 6,62’den yüzde 6,71’e çıktı. Böylelikle 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, Kasım 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeyde kalmaya devam etti.

Aynı devirde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 5,98’den yüzde 6,13’e yükseldi.

“Konut satın alma başvurusu yüzde 44 daha az”

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, bahse ait değerlendirmesinde, mortgage faiz oranlarının yüzde 6,2’ye gerilediği ocak ayında müracaatlarda yaşanan kısa periyodik canlanmanın akabinde faiz oranlarının geçen ay 50 baz puan arttığını ve mortgage müracaatlarında arka arta 3 hafta düşüş yaşandığını kaydetti.

Kan, “Enflasyon, istihdam ve ekonomik faaliyete ait datalar, enflasyonun beklendiği kadar süratli düşmeyebileceğinin sinyalini verdi. Bu da oranlar üzerinde üst istikametli baskı oluşturmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Hem satın alma hem de tekrar finansman müracaatlarının geçen hafta gerilediğini belirten Kan, satın alma endeksinin arka arda ikinci hafta 28 yılın en düşük düzeyinde olduğunu bildirdi.

Kan, konut satın alma müracaatlarının bir yıl öncesine kıyasla yüzde 44 daha az olduğunu, yüksek faiz oranlarının satın alma gücünü kısıtladığını aktardı.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, Ekim 2022’de yüzde 7’yi aşarak 21 yılın tepesine çıkmıştı.

Ülkede, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı agresif para siyaseti sıkılaşması konut piyasasını kıymetli ölçüde zayıflatmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar