Parapiyasasi.net
ABD’de mortgage faizlerine talep azaldı
Yazar: -24 Mayıs 2023
5

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) bilgilerine nazaran, mortgage müracaatları, 19 Mayıs ile sona eren haftada bir evvelki haftaya kıyasla yüzde 4,6 azaldı.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı, yüzde 6,57’den yüzde 6,69’a yükseldi ve Mart ayından bu yana kaydedilen en yüksek düzeye çıktı.

Aynı devirde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı da yüzde 5,96’dan yüzde 6,15’e yükseldi.

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, bilgilere ait değerlendirmesinde, faiz oranlarının çok dalgalı ve konut stokunun hâlâ az olmasından ötürü satın alma müracaatlarında şimdi sürdürülebilir bir artış görülmediğini belirtti.

“Borç limiti meçhullüğü mortgage faizlerini artırdı”

Yeniden finansman faaliyetinin de hudutlu kalmaya devam ettiğine işaret eden Kan, ABD’de borç limiti konusundaki belirsizlik ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kimi yetkililerinin geçen hafta yaptığı kelamla yönlendirmenin tahvil faizleri ile mortgage oranlarını yükselttiğini aktardı.

Kan, geçen hafta yayımlanan ekonomik dataların de iktisadın hala dirençli olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Öte yandan Mortgage News Daily’ye nazaran, 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı dün yüzde 7’nin üzerine çıktı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar