Parapiyasasi.net
ABD’de orta ölçekli bankalar tüm mevduatlarının 2 yıl sigortalanmasını talep etti
Yazar: -19 Mart 2023
5

Bloomberg News’in ulaştığı evraklara nazaran üyeleri 100 milyar dolara kadar varlığı bulunan bankalardan oluşan MBCA, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fed, Paranın Denetimi Ofisi (OCC) ve FDIC’ye mektup gönderdi.

Gönderdiği mektupta federal düzenleyicilerden FDIC sigortasını gelecek 2 yıl boyunca tüm mevduatları kapsayacak formda genişletmelerini isteyen MBCA, bunun bankalardan daha fazla mevduat çıkışına neden olmamak için gerekli olduğunu savundu.

MBCA ayrıyeten, düzenlemenin bankacılık bölümünü istikrara kavuşturacağını ve daha fazla banka iflası mümkünlüğünü azaltacağını söz etti.

Bankacılık kesiminin genel olarak sağlıklı olduğuna lakin büyük bankalar dışındaki bankalara olan itimadın azaldığına işaret eden MBCA, kesime olan itimadın tekrar tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.

MBCA, öteki bir bankanın daha iflası durumunda mevduat çıkışının hızlanacağını belirtti.

– Bankacılık bölümünde kriz endişesi

Geçen hafta, ABD’nin en büyük 16’ncı bankası olan Silikon Vadisi Bankasının (SVB) iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. SVB’nin akabinde New York merkezli Signature Bank da iflas etmişti.

ABD Hazine Bakanlığı, Fed ve FDIC, iflas eden bankalardaki mevduat sahiplerinin paralarının tamamına erişebileceklerini açıklamıştı.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası pozisyonundaki Credit Suisse’in kahra girmesi ile ABD’li First Republic Bank’ın yaşadığı zorluklar da bankacılık krizine ait tasalara neden olmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar