Parapiyasasi.net
ABD’de tarım dışı istihdam beklentileri aştı
Yazar: -10 Mart 2023
4

ABD’de tarım dışı istihdam Şubat ayında 311 bin arttı.

Ülkede ortalama saatlik çıkarlar Şubat ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 0,2 artış kaydetti. Yıllık bazda ise artış yüzde 4,6 oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi istihdam artışının 225 bin olması tarafındaydı. Ortalama saatlik yararlara ait beklenti aylık yüzde 0,3; yıllık ise yüzde 4,7’lik olarak belirlenmişti.

Verilere nazaran işsizlik oranı Şubat’ta yüzde 3,6 oldu. Bu bilgiye ait beklenti de yüzde 3,4 olarak kaydedilmişti.

Verilerin açıklanmasının akabinde Fed swaplarında fiyatlamalar Mart’ta 50 baz puan artış mümkünlüğünün yüzde 50 altına geldiğine işaret etti.

Powell’dan şahin bildiriler gelmişti

İstihdama dair bilgilerin ehemmiyeti, bu hafta Fed Lideri Jerome Powell’ın yaptığı açıklamaların akabinde daha da artmıştı. Powell, bu ay sonunda açıklanacak faiz kararının boyutunu, açıklanacak istihdam ve enflasyon datalarını gördükten sonra belirleyeceklerini söylemiş, bilgilerin gerektirmesi durumunda faiz artırım suratını yükseltmeye ve faizi evvelden düşünülenden daha yüksek bir düzeye çıkarmaya hazır olduklarını tabir etmişti.

Öncü gösterge olarak kabul edilen ADP verisi beklentilerin üzerinde artış göstermişti. ADP datalarına nazaran ABD’de özel bölüm istihdamı Şubat’ta 242 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan kestirimi 200 bin artıştı.

Bu hafta açıklanan öbür kıymetli istihdam bilgileri de güçlü gelince piyasalarda Fed faizi fiyatlamaları da üst çekilmişti. JOLTS iş ilanları ve ADP özel kesim istihdamı sayılarının akabinde son olarak Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı müracaatları verisi de 211 bin kişilik yükselişle 195 bin düzeyindeki beklentiyi aştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar