Parapiyasasi.net
ABD’de tasarruf sahibi büyük bankalara gidiyor
Yazar: -14 Mart 2023
5

Üç küçük bankanın art geriye iflas etmesinden sonra, ABD’nin en büyük bankaları, krizin yayılmasından korkan mevduat sahiplerinin akınına uğruyor.

Bloomberg’in hususa yakın kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co. son günlerde milyarlarca dolarlık mevduat girişi yaşarken, Citigroup A.Ş. ve Wells Fargo & Co.’ya da olağandan daha yüksek hacimli para girişi gerçekleşti.

University of California Irvine İşletme Fakültesi’nden Michael Imerman, “10 yılı aşkın bir mühlet evvel yaşanan mali kriz gösterdi ki, ABD’deki en büyük altı banka batmak için çok büyük ve o denli olmaya da devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Silicon Valley Bank’e Cuma günü el konulması ve finansal krizden bu yana en büyük banka batışının yaşanmasında mevduat sahiplerinin paralarını çekmek için yarışa girmesi tesirli olmuştu. Signature Bank’in de pazar günü prestijiyle kapanmasının akabinde, düzenleyici kurumlar mevduatları desteklemek için bir dizi tedbir açıkladı.

Bu iki bankanın kapanması, geçen hafta Silvergate Capital Corp.’un bankasını kapatma kararı almasının akabinde gerçekleşti.

Diğer bankalar da mevduat girişlerinde artış görüyor. Citizens Financial Group Inc. pazartesi günü, “son birkaç gün içinde muhtemel yeni müşterilerden olağandan daha yüksek ilgi gördüğünü” ve bu taleplere yetişebilmek için şube saatlerini süreksiz olarak uzatacağını duyurdu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar