Parapiyasasi.net
ABD’de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi düştü
Yazar: -08 Mayıs 2023
3

New York Fed, Nisan ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hane halkının iştirakiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, Nisan’da 0,3 puan azalarak, yüzde 4,4’e indi.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi ise Nisan’da 0,1 puan artışla yüzde 2,9’a yükseldi.

Aynı periyotta, gelecek 5 yıllık süreci kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi de 0,1 puan artarak yüzde 2,6’ya çıktı.

Hanehalkı harcamalarındaki artışa ait beklenti Nisan’da yüzde 5,7’den yüzde 5,2’ye gerilerken, Eylül 2021’den bu yana en düşük bedel kaydedildi. Hanehalkı gelirindeki artışa ait beklenti de Nisan’da 0,2 puan azalışla yüzde 3,1’e indi.

Bu devirde konut fiyatlarında beklenen artış 0,7 puan artarak yüzde 2,5’e çıkarken, geçen yıl temmuzdan bu yana en yüksek kıymete ulaşıldı. Maliyetlerdeki artışa ait beklenti besinde azalırken, güçte arttı. Sıhhat ve kira maliyetlerindeki artışa ait beklentiler ise değişmedi.

– ABD’de Nisan enflasyonu çarşamba açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan bilgilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mart’ta aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 5 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmişti.

Ülkede çarşamba açıklanacak Nisan’ enflasyonuna ait piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 5 artış tarafında.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar