Parapiyasasi.net
ABD’de ÜFE Nisan’da 2 yılın en yavaş artışını kaydetti
Yazar: -11 Mayıs 2023
11

ABD’de ÜFE, düşen emtia maliyetleri ve uygunlaşan tedarik zincirlerine bağlı olarak bir yıldır devam eden yavaşlamayı Nisan ayında da sürdürerek ölçülü seyrini sürdürdü.

Çalışma İstatistikleri Ofisi’nden Perşembe günü yayımlanan datalara nazaran, son talep için ÜFE bir yıl öncesine nazaran yüzde 2,3 artarak 2021’in başından bu yana en yavaş suratını kaydetti. Gösterge, bir ay öncesine nazaran ise yüzde 0,2 arttı.

Manşet enflasyon tarafında ÜFE’deki aylık artışın yüzde 80’i hizmetlerden kaynaklandığı gözlendi.

Veriler, tüketici enflasyonunun hala yüksek olmasına karşın ümit verici yumuşama işaretleri göstermeye başladığına işaret etmesinden bir gün sonra geldi.

Nakliye gecikmeleri, kıtlıklar ve öteki lojistik baş ağrıları, 2021’de ve 2022’nin birinci yarısında çeşitli malların fiyatlarını keskin bir halde artırırken, bu zorlukların kademeli olarak güzelleştirilmesi, enflasyonu düşürmede kritik bir faktör oldu.

Toptan fiyatların bir ölçüsü olan ÜFE, yıllık bazda istikrarlı bir biçimde yavaşladı.

Geçen hafta 2007’den bu yana birinci defa faizleri yüzde 5’in üzerine çıkaran Fed, enflasyonist baskıların manalı bir halde azaldığına dair işaretler için hizmet fiyatlarını yakından takip ediyor.

Değişken besin ve güç bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek ÜFE olarak isimlendirilen gösterge geçtiğimiz ay yüzde 0,2 artarken yıllık bazda artış ise yüzde 3,2 olarak gerçekleşti.

Öte yandan ticaret hizmetleri çıkarıldığında, ÜFE bir ay öncesine nazaran yüzde 0,2 ve bir yıl öncesine nazaran yüzde 3,4 arttı.

Başta sıhhat hizmetlerinde olmak üzere ÜFE raporundaki çeşitli kategoriler, bu ayın sonunda açıklanacak olan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan şahsî tüketim harcamaları fiyat göstergesini hesaplamak için kullanılıyor.

Hastanede ayakta tedavi fiyatları, konutta sıhhat ve darülaceze bakımı üzere Nisan ayında bir ay öncesine nazaran daha süratli bir artış gösterdi. Bunun yanında, hastanede yatan hasta bakımı ve huzurevinde bakım maliyetlerinde artışta ise yumuşama gözlendi.

Üretim sınırındaki evvelki fiyatları yansıtan orta talep için işlenmiş malların maliyetleri, güç ve besin maliyetlerindeki düşüş nedeniyle yüzde 0,4 düştü. Bu maliyetler hariç tutulduğunda ise, kategori yaklaşık bir yılın en yüksek artışını gerçekleştirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar