• YARIM ALTIN
  5.537,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9794
  % 0,20
 • € EURO
  28,7738
  % 0,17
 • £ POUND
  33,5420
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  3,7112
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,2784
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  716735,244
  % 1,16
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

ABD’den F-16 açıklaması

ABD’den F-16 açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, NATO Önderler Doruğu’nun düzenlendiği Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gazetecilere konuştu.

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya iştiraki ile ilgili adımını memnuniyetle karşıladıklarını lisana getiren Sullivan, İsveç’i NATO’nun yeni üyesi olarak bir an evvel görmeyi istediklerini kaydetti.

Sullivan, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının akabinde Türkiye’nin ABD’den F-16 talebine karşılıklarının ne olacağı sorusu üzerine, Biden’ın bu satışı desteklediğini uzun vakittir lisana getirdiğini anımsattı.

Türkiye’ye F-16 satışının ABD’nin çıkarları ile de uyuştuğunu vurgulayan Sullivan, “Biden, Kongre ile de istişare ederek bu süreci ilerletmek istiyor” tabirini kullandı.

Sullivan, Kongre’nin Türkiye’ye F-16 satışını ne vakit onaylayacağının sorulması üzerine ise ” Bu mevzuda net bir tarih veremem fakat Kongre üyeleri ile temastayız” karşılığını verdi.

Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün görüşeceğine işaret eden Sullivan, görüşmede birçok ikili ve bölgesel mevzunun ele alınacağını belirtti.

Türkiye’nin AB üyelik süreci

Sullivan, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması durumunda Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilip edilmeyeceği konusundaki bir sorunun akabinde ise Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklediklerini vurguladı.

NATO’nun NATO, AB’nin ise AB olduğunu ve ABD’nin AB üyesi olmadığını belirten Sullivan, “(Türkiye’nin AB üyeliği ve İsveç’in NATO üyeliği) Bu iki bahsin birbiriyle irtibatlı olduğunu düşünmüyoruz.” görüşünü paylaştı.

Ukrayna’nın NATO’ya üyelik başvurusu

Sullivan, Biden’ın NATO temasları kapsamında Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile de bir ortaya geleceğine işaret ederek Ukrayna’nın NATO üyelik başvurusu konusunda şunları kaydetti:

“NATO müttefiklerimizle, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda görüşeceğiz. Lakin Lider Biden’ın da söylediği üzere, Ukrayna’nın üyeliğini artık onaylamak, NATO’yu Rusya ile savaşa sokar. Ayrıyeten Ukrayna’nın ıslahat konusunda atması gereken daha çok adım var fakat müttefikleri Ukrayna’nın gelecekteki üyeliği konusunda olumlu bir bildiri vereceklerdir.”

YORUMLAR YAZ