Parapiyasasi.net
ABD’den kırsalda pak güce 11 milyar dolar
Yazar: -16 Mayıs 2023
7

ABD idaresi, kırsal alanlarda pak gücün geliştirilmesi için 11 milyar dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu.

ABD Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kırsalda güç ve kamu hizmeti sağlayıcılarının ülke genelinde uygun fiyatlı, sağlam pak güç sağlamasına yardımcı olmak gayesiyle yaklaşık 11 milyar dolarlık hibe ve kredi verileceği bildirildi.

Açıklamada, bunun, eski ABD Lideri Franklin Roosevelt’in 1936’da Kırsal Elektrifikasyon Yasasını imzalamasından bu yana kırsal elektrifikasyona yapılan en büyük yatırım olduğu aktarıldı.

Söz konusu finansmanın Enflasyonu Düşürme Yasası Kapsamındaki 2 program aracılığıyla sağlanacağı belirtilen açıklamada, yenilenebilir güç sistemlerini desteklemek için büyük ölçekli güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle, hidroelektrik projeleri ve güç depolamanın finanse edileceği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, Biden idaresinin daha pak güç taahhüdünün kırsal topluluklara uygun fiyatlı ve emniyetli bir elektrik şebekesi sağlarken, binlerce bireye yönelik istihdamı desteklediğini ve gelecekte güç maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu tabir etti.

Vilsack, bu yatırımların birebir vakitte iklim değişikliğiyle çaba edeceğini ve çocukların sıhhatini riske atan hava ve su kirliliğini kıymetli ölçüde azaltacağını belirtti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar