• YARIM ALTIN
  5.660,00
  % 0,75
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7507
  % 0,30
 • € EURO
  29,5719
  % 0,45
 • £ POUND
  34,2441
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  3,8014
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2768
  % -2,31
 • BITCOIN/TL
  744367,438
  % -1,03
 • BIST 100
  8.330,64
  % -1,33

AB’den banka iflasları yorumu

AB’den banka iflasları yorumu

AB Komitesi Finansal Hizmetlerden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Şura oturumunda ABD’deki banka iflaslarının Avrupa’ya tesiri hakkında konuştu.

“ABD’deki durumu dikkatle takip ediyoruz. Bunun AB üzerindeki direkt tesiri sonlu görünüyor” diyen McGuinness, yaşananlardan bankacılık bölümü için çıkarılacak dersler olduğunu söz etti.

McGuinness, son birkaç gün içinde Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank ve Silvergate Bank olmak üzere 3 ABD bankasının iflas ettiğini anımsattı.

“İflaslar, bilanço idaresindeki eksikliklerden kaynaklıyor”

ABD makamlarının kapsamlı, süratli ve kararlı adımlar attığına işaret eden McGuinness, “Bu banka iflasları bilançolarının idaresindeki eksikliklerden kaynaklanıyor” dedi.

SVB’nin salgın ve sonrasındaki devirde önemli kurumsal mevduat aldığını anımsatan McGuinness, bankanın bu mevduatların kıymetli bir kısmını uzun vadeli sabit faizli varlıklara yatırdığını belirtti.

McGuinness, bankanın daha sonra bir mevduat çıkışı ile karşılaştığını, SVB’nin faiz oranları yükseldiği için uzun vadeli varlıkları değerli bir ziyanla satmak zorunda kaldığını söz etti.

Bu kaybın daha fazla mevduat çıkışını tetiklediğini vurgulayan McGuinness, bankanın sermaye artıramadığını ve ABD yetkililerinin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

McGuinness, “SVB’nin AB’de çok hudutlu bir varlığı bulunuyordu” diye konuştu.

Bankacılık kontrol makamları ile temas halinde olduklarına dikkati çeken McGuinness, “ABD’deki banka iflaslarının AB üzerindeki direkt tesiri hudutlu görünmektedir” dedi.

“Faiz oranlarındaki değişim yeni ortam yarattı”

McGuinness, SVB ile AB bankaları ortasında bir benzerlik olmadığına işaret ederek, “Bu durum, ekonomik ve finansal durumun global olarak ve Avrupa’da nasıl değiştiğini göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“Faiz oranlarındaki değişim yeni bir ortam yarattı” yorumunu yapan McGuinness, AB mali sistemi ve bilhassa bankaların sıkı kontrol altında tutulduğunu anımsattı.

McGuinness, “Bu yeni ortama karşı teyakkuzda olmalıyız. Finansal istikrar açısından yüksek enflasyon ve artan faiz oranları uzun müddetli düşük faiz oranlarından farklı zorluklar ortaya çıkarıyor” dedi.

SVB’nin tahvil portföyündeki gerçekleşen kayıpların bu sorunun bir örneği olduğuna işaret eden McGuinness, AB bankacılık kesiminin genel olarak âlâ durumda olduğunu, ulusal ve Avrupa makamları tarafından sıkı denetlediklerini anımsattı.

McGuinness, ABD bankalarının likidite konusunda katı kuralara tabi olmadığını anımsatarak, “AB’de Basel standartlarını bütün bankalara uyguluyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR YAZ