Parapiyasasi.net
AB’den fiyatta cinsiyet eşitsizliğini giderecek düzenleme
Yazar: -30 Mart 2023
7

Brüksel’de yapılan Avrupa Parlamentosu genel konsey oturumunda, iş yerlerinde bayan ve erkek çalışanlara “eşit işe eşit ücret” verilmesini sağlamaya yönelik yeni kuralları içeren düzenleme oy çokluğuyla kabul edildi.

Yeni kurallara nazaran, çalışanların maaşlarını karşılaştırması kolaylaştırılacak. Şirketlerin, cinsiyetler ortası fiyat farklarını ortaya koyan bilgileri açıklaması gerekecek.

Çalışanlar kendi iş kategorilerinde fiyat konusunda bilgi alma hakkına sahip olurken maaşlar konusunda saklılık yasaklanacak.

Bağlayıcı tedbirlerle kuvvetlendirilecek

Eşit iş yapan bayan ve erkelere birebir fiyatın ödenmesi unsuru bağlayıcı tedbirlerle kuvvetlendirilecek.

Düzenlemeye nazaran patronlar, çalışanlarına fiyat ve mümkün artırımları tanımlamak için kullandıkları objektif ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen kriterleri belirlemek ve açıklamak zorunda olacak.

İşverenlerin fiyat raporlaması yapması ve bu çalışmada cinsiyetler ortası fiyat farkının yüzde 5’i aşması halinde tekrar fiyat değerlendirmesi yapılması gerekecek.

Üye ülkeler, kuralları ihlal eden patronlara tesirli, orantılı ve caydırıcı cezalar uygulamak zorunda kalacak ve bir hak ihlali sonucu ziyana uğrayan çalışanın tazminat talep etme hakkı olacak. Fiyatla ilgili hususlarda ispat sorumluluğu çalışandan patrona geçecek.

Yeni kurallar, AB üyesi ülkelerin resmi onayının akabinde AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

AB çalışmalarına nazaran, Avrupa’da bayan ve erkek çalışanlar ortasında yüzde 13 civarında fiyat farkı bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar